se plně potvrdily v Hodoníně. Podstavec z tvrdého leštěného světlého kamene by se hodil spíše pod vůdce „zvláštního ražení“ Gottwalda či Stalina, s nimiž nebyla nikdy žádná rozumná řeč, natož polemika, možná. Velikost podstavce je taková, že pokud stojíte dva metry od sochy a zvednete hlavu, váš pohled spočine na bronzovém poklopci. Na obranu sochaře, kterému tento úkol dohodilo staronové vedení MěNV a který na jižní Moravě již realizoval nejeden pomník odhalovaný k podstatně jiným výročím, musíme říci, že původní socha TGM z roku l928 má podstavec dvakrát vyšší a že tatíček byl tudíž skoro v oblacích. Tehdy byl ještě doplněn kamennou stěnou s bronzovými výjevy z odboje a snad pouze jasnozřiví mohli předpokládat negativní zkušenost s kultem osobnosti a následnou averzi vůči bronzovým modlám.

Monument stojí vedle nádraží. Jako optimisté předpokládáme, že do příštího Masarykova výročí budou postaveny toalety na peróně, a tak si shromáždivší se občané budou moci ulevit jinde než mezi vagóny naloženými nádherným dřevem pro Rakousko.

Budeme sledovat i sbírku, kterou vyhlásil MěNV v nedaleké Břeclavi na získání obnosu tentokráte k vytvoření funglnového pomníku TGM. V místním tisku se však případný přispěvatel nedozví, zda bude na tuto sochu demokraticky vypsána soutěž, anebo si zas něco upečou funkcionáři s pomníkovými maniaky, aby se zapomnělo na zamoření Břeclavi kadmiem z nedaleké Fosfy.

v01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte