0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Stalo se20. 4. 20073 minuty

Obrat na ostrově

Kolektivní odmítání radaru v ČSSD možná už brzy vezme za své. Jednotné „ne“ této partaje totiž začali včera drolit její delegáti, kteří se vracejí z návštěvy Marshallových ostrovů. Byli si tam prohlédnout radarovou základnu, která by měla být přemístěna do středočeských Brd.

„Povídají se tu neuvěřitelné věci,“ svěřil se před časem Respektu starosta Hrádku u Rokycan Jaroslav Perlík.„Na internetu jsem se třeba dočetl, že radar bude napájen z podzemního atomového reaktoru.“

Je to jen jedno z mnoha podezření, které stavba americké protiraketové základny v Česku už delší dobu vyvolává. Obavami – třeba tou, že záření radaru může lidem žijícím v jeho okolí způsobit zdravotní potíže – zásobovali své spoluobčany až donedávna vedle komunistů především sociální demokraté.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Kolektivní odmítání radaru v ČSSD ale možná už brzy vezme za své. Jednotné „ne“ této partaje totiž začali včera drolit její delegáti, kteří se po pěti dnech vracejí z návštěvy Marshallových ostrovů. Byli si tam prohlédnout radarovou základnu, která by měla být přemístěna do středočeských Brd.

„Změnil se mi názor na systém jako takový. Po technické stránce bych proti radaru nic neměl,“ svěřil se Lidovým novinám poslanec ČSSD Antonín Seďa.„Přítomní byli i výrobci radaru a zodpověděli nám všechny otázky. Mluvili jsme také s obyvateli ostrova, kteří tam jsou několik měsíců i třeba šestadvacet let, a potvrzovali nám, že žádné zdravotní problémy nemají.“ A podobně to vidí i jeho kolega Miroslav Svoboda:„Není to vojenská základna v pravém slova smyslu, jak jsme si představovali. Nikde tam není jediný voják. Celé zabezpečení spočívá v kontrole, kdo na ten ostrov přijíždí, ale jinak je to městečko, kde lidé normálně žijí.“

Mohly by tedy informace poslanců získané na Marshallových ostrovech ovlivnit vedení strany a zmírnit jeho obavy z radaru? Šéf sociálně demokratických poslanců Michal Hašek toto vidění odmítá. „Osobní prožitek našich poslanců je určitě cenná zkušenost. Ale aby teď dva poslanci změnili postoj ČSSD jako mávnutím kouzelného proutku, to se jistě nestane.“ Nicméně jistou šanci, že se tak stane, Hašek přece jen připouští: „Jejich názor nás bude zajímat a rozhodně nijak nepodceňuji, co říkají.“

Mimo hlasů rebelujících sociálnědemokratických poslanců znějících z Marshallových ostrovů dolehly včera do Česka ohledně radaru ještě dvě nové zprávy. Členové Severoatlantické aliance se shodli, že plánovaná základna není namířená proti Rusku a nijak nemění „rovnováhu sil“, a stavbu posvětili. A úřad premiéra Topolánka potvrdil, že za základnu přijede v létě do Česka lobbovat na jeden den americký prezident Bush.

Jak to tedy vypadá, stavba protiraketové základny bude i nadále jedním z hlavních témat politické diskuse. A to nejen mezi stranami. Je evidentní, že minimálně v ČSSD tato otázka ještě vyvolá velké pnutí.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].