Penta prodává Florentinum Číňanům a čeká další miliardy
 
Florentinum
Autor: www.pentainvestments.com

Největší čínský obchod v Česku je hotov. Skupina CEFC, známá díky angažmá Jaroslava Tvrdíka a loňské koupi fotbalové Slavie nebo pivovarů Lobkowicz, kupuje od investiční společnosti Penta největší novostavbu v Praze – kancelářský komplex Florentinum v sousedství Masarykova nádraží. K podpisu smlouvy by mělo dojít ve středu.

O dům zkolaudovaný teprve před třemi lety se ucházel ještě realitní fond pojišťovny Allianz a ruští majitelé Slovanského domu. Jednání s Allianz probíhala už delší dobu, ale Číňané náskok dohnali a nakonec nabídli nejvyšší kupní cenu. Ta převyšuje 7,5 miliardy korun.

Reklama
Reklama

Sama transakce ještě neproběhla, ale o kupci už bylo rozhodnuto. Respektu informaci potvrdily důvěryhodné zdroje blízké jednání; o finálové účasti tří uchazečů se mluvilo už delší dobu. Koupě Florentina je dosud největší čínskou investicí v Česku. Předchozí nákupy CEFC se pohybovaly v nižších jednotkách miliard nebo ve stovkách milionů korun.

I po započítání Florentina jsou nicméně čínské investice v Česku zatím podstatně menší, než by odpovídalo tomu, jaký rozruch vzbuzují. CEFC na druhou stranu není jediná skupina, která se o Česko zajímá, a podle lidí, již s čínskými investory přišli do styku, bude zájem narůstat.

“V každém zajímavějším tendru se dnes angažuje někdo z Číny. To je zkrátka nový prvek, který tu ještě před dvěma třemi lety nebyl - a se kterým je třeba do budoucna počítat. Nejde jen o jednu čínskou skupinu. Je jich víc a jejich zájem je velký,” prohlašuje spolumajitel Penty Marek Dospiva.

Čtěte v novém Respektu: Češi Číňany vítají, Němci už se jim brání

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 873

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte