„Chceme všechno naplánovat, ovládnout a kontrolovat. Věci, které nemůžeme ovlivnit, nechceme přijmout, nerozumíme jim.“
 
Liv Strömquist
LIV STRÖMQUIST • Autor: Mattias Ahlm

Když Liv Strömquist studovala na univerzitě filozofii a politologii, bylo jí líto, že se probíraná témata nedostanou za univerzitní zdi, k širšímu publiku. Zároveň od dětských let vášnivě ráda kreslila. Když tyhle dvě záliby spojila, vznikl unikátní typ komiksu, který vtipně a srozumitelně mixuje společenské trendy, filozofické teorie, historii či popkulturu. Formát jako stvořený k reflektování pandemie, kterou Liv – stejně jako další výtvarní umělci – strávila ve svém studiu, a to prací na nové knize. Bude o moderní posedlosti krásou, kterou dále prohloubily hodiny strávené zíráním na vlastní obraz během on-line porad a setkání. V poslední svojí knize, která vyšla těsně před pandemií a v Česku letos na jaře, pak Liv Strömquist zkoumá další veliké téma modernity: aktuální podoby lásky a vztahů.

Výtvarní umělci mluví o tom, že pro ně se během pandemie vlastně tolik nezměnilo. Obvykle pracují sami v ateliéru – a teď zkrátka dál pracovali sami v ateliéru. Bylo to pro vás jako komiksovou autorku podobné?

To, co popisujete, zní povědomě. Také obvykle pracuji sama. Takže jsem prostě dál chodila do studia a pracovala. Rozdíl byl nicméně v tom, že se hodně zúžila možnost tu práci prezentovat a prodávat. Byly zrušeny knižní veletrhy, zavřelo hodně malých, nezávislých knihkupectví. To nás ovlivňuje jednak z hlediska prodejů, ale taky máte obavy o jejich osud. Bez ohledu na vlastní prospěch. Prostě se bojíte, jestli to celé přežijí. Ale pro jiné…

Obalka_special_pocovidu_1
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Obalka_special_pocovidu_1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1725

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte