New Zealand Kiwi, Takahe, Extinct Moa, 1870
Novozélandská fauna a flora včetně ptáka kiwi, tahake či vyhynulého obřího moa, kiwi či takahe, na obrázku z roku 1870. • Autor: Profimedia, TEMP Photo researche

Kinohi a Barbara jsou velmi nešikovní milenci. On na ni čekává ve své dvoupokojové rezidenci a na její příchod reaguje radostí. Ona na schůzky dochází pravidelně, s oddaností ženy, která našla smysl života. Dál je to trochu složitější.

On je samec havajské vrány známé pod domorodým názvem ’alala. Ona je ředitelka ústavu reproduktivní biologie zoo v San Diegu. Ptáci nemají penis, ona se ho ale jemně dotýká v oblasti kloaky. On to prý má rád a k intimním okamžikům nepřistupuje pouze pasivně. K vytouženému výsledku, který Barbara Durrant popisuje jako „vysoce kvalitní ejakulát“, se však dvojice dosud nedopracovala. Těžko říct, jestli schůzky mezi oběma živočichy končí v rozpacích, nebo s filozofickým mezidruhovým nadhledem.

Adult wild Alala in the wild at McCandless Ranch
Vrány ’alala jsou příkladem živočichů, kteří to mají nahnuté. • Autor: Jack Jeffrey

Smutný příběh vypráví v závěru své knihy Elizabeth Kolbert, americká novinářka z týdeníku The New Yorker. Kniha s názvem The Sixth Extinction. An Unnatural History (Šesté vymírání. Nepřirozený příběh) získala letošní Pulitzerovu cenu v oblasti literatury faktu a v žádném případě nepojednává o zoofilii či jiných deviacích.

Vrány ’alala jsou příkladem živočichů, kteří to mají nahnuté. Ve volné přírodě už vymřely, zhruba stovka jich přežívá v zajetí, a nemají-li definitivně zmizet, na každé z nich záleží. Kinohi ale vyrůstal sám a vlastně ani neví, že je vrána. Na samice svého druhu hledí nechápavě, zamiloval se prý pouze jednou – do kolpíka,…

zahady_obal
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

zahady_obal
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1569

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte