Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Sousedé

Falešný titul: najdi deset rozdílů

Německý ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg opsal ve své doktorandské práci nespočet pasáží z existujících publikací, novinových článků pravděpodobně i z odborných analýz, které si jako poslanec zadal u asistentů Bundestagu (znamenalo by to, že to platili daňoví poplatníci, což by hraničilo se zneužitím úřadu). Kolik rozdílů najdeme ve srovnání s kauzou falešných vysokoškolských titulů českých politiků na plzeňských právech?

1) Ministr ihned přestal používat svůj doktorandský titul – minimálně až do vysvětlení kauzy.

2) Specializované agentury na plagiáty porovnávají znění ministrovy vědecké práce a znění ostatních existujících textů. K dnešnímu dni odborníci našli okopírované pasáže už na 268 z celkových 475 stran textu. Všechny výsledky do detailu zveřejňují.

3) Média vše dokumentují a zveřejňují sporné pasáže. Každý má tedy možnost si o rozsahu podvodu udělat vlastní obrázek – například na Spiegel Online.

4) Doktorandskou práci s titulem „Ústava a ústavní smlouva“ teď oficiálně zkoumá univerzita v Bayreuthu.

5) Podle Strany zelených má veřejnost právo vědět, jak může svým politikům věřit a jak se může spolehnout na jejich slova/sliby.

6) Ministr musí vysvětlit vznik své práce před poslanci Spolkového sněmu.

7) Ministr zrušil svá vystoupení na předvolebních mítincích a místo toho musel na kobereček ke kancléřce Angele Merkelové.

8) Veřejnost, politici i odborníci z univerzit jsou si téměř jisti, že ministr titul ztratí. Nikoho v současnosti ani nenapadne, že by tomu mělo být jinak.

9) Veřejnost zatím v průzkumech říká, že ministr má sice zůstat ve své funkci (patří dlouhodobě k nejoblíbenějším osobám z celého kabinetu), přiznává ale, že výrazně utrpěla jeho důvěryhodnost.

10) Politici i jedna třetina veřejnosti požadují ministrovo odstoupení. Opozice v běžící německé předvolební kampani považuje jeho odchod za „nevyhnutelný“.

Poznámka: A i kdyby ministr z vlády nakonec neodešel, najdeme sice o jeden rozdíl méně, ale pořád jich tu zbývá devět.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].