Martin Konvička Martin Konvička • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Nemáte čas ani chuť sledovat desítky hodin denně web a sociální sítě? Nevadí - tenhle pravidelný přehled vám může být snadno dostupnou náhražkou. Co internet přinesl tentokrát?

1. Islám v ČR nechceme v ČR nechceme

Reklama
Reklama

Stránka xenofobního hnutí Islám v ČR nechceme, která měla kolem 163 tisíc fanoušků, dnes byla Facebookem - už poněkolikáté - smazána. Podle samotného hnutí byla důvodem zrušení stránky publikace e-mailů ukradených z účtu premiéra Sobotky. Stránka byla dlouho terčem kritiky a příkladem toho, že se Facebook neřídí svými vlastními podmínkami provozu a ignoruje oprávněné žádosti o odstraňování rasistického a xenofobního obsahu. Příznivci IVČRN se o situaci informují na záložních stránkách a ve facebookových skupinách; není vyloučeno, že Facebook stránku podobně jako dříve po odstranění nahlášených příspěvků obnoví.

2. Miroslav Donutil, nebo čistá rasa? Spor národních hodnot

Multikulturalismus se nicméně dál valí i z těch nejneočekávanějších stran. Nejnovější hrozbou se stala série ČT art Pohádky pana Donutila, konkrétně v listopadu vysílaná pohádka Aloise Mikulky Pravdivý příběh o Sněhurce, ve které protagonistka zajde tak daleko, že si za muže vezme černocha. „Propaganda není na škodu ani u malých dětí,“ komentuje to se sžíravou ironií antiislámsko-antipřistěhovalecko-antivakcinační uskupení Naštvané matky. „Co je tímto večerníčkem sledováno? Připravovat naše dcery od malička na to, že černý muž je řešením jejich ‚bílých problémů‘?“

Těžko říct - Alois Mikulka v roce 2013, kdy pohádka vyšla knižně, sice migrační krizi nejspíš nepředvídal, ale v dnešní nejisté době je možné cokoliv. Naštvané matky a jejich spojenci - a co je obzvlášť pozoruhodné, i ruský propagandistický web Aeronet - ovšem tak jako tak vytáhli do boje. Pohádky pana Donutila si obratem vysloužily odsuzující komentáře kriticky nízké hodnocení na ČSFD, vlna kritiky se snesla i na s největší pravděpodobností falešnou stránku samotného Miroslava Donutila. Situace se nejspíš hned tak neuklidní, alespoň dokud nepřijde ČT Déčko s další dramaticky multikulturní pohádkou.


3. Bez českých Emmy se letos musíme obejít

A na závěr krátce z kultury: iDnes dnes informoval, že divácké ceny za televizní tvorbu TýTý se letos nebudou udělovat. Kvůli sporům ohledně podoby soutěže se jich nechce účastnit televize Nova a bez Novy zase nechce Česká televize vysílat předávací ceremoniál. Letos tedy nevyhraje očekávaný favorit Doktor Martin a s největší pravděpodobností ani Karel Gott. Snad příště.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte