Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Dobro nelze importovat

Rozhovor se staronovým předsedou ODS Petrem Nečasem o korupci v jeho straně

Když ne domluvou, tak ráznou domluvou. • Autor: Milan Jaroš
Když ne domluvou, tak ráznou domluvou. • Autor: Milan Jaroš

Petr Nečas na kongresu pojmenoval problém ODS: je potřeba dostat na okraj nedůvěryhodné lidi, šedé eminence, tedy ty, kteří - v překladu - jsou v politice proto, aby kradli. Taky chce stranu odkonzervovat, jak řekl, což znamená otevřít ji a hledat nové, zajímavé lidi a nechat stoupat ty slušné, chytré a schopné. Poté, co jeho slova na delegáty zabrala a byl zvolen znovu předsedou své strany, poskytl Respektu rozhovor v improvizované pracovně v pavilonu G brněnského výstaviště, kde bylo možno zjistit víc.

Nepředstavil jste zatím plán, jak chcete kmotry ze strany vytlačit. Jak?
Neříkám nikdy slovo kmotr, to mi připadá hloupé.

Tedy lidi, kteří jsou v politice kvůli zištným zájmům, nikoliv proto, aby sloužili.
Těm říkám šedé eminence a jsou ve všech stranách, tedy i u nás. A zbavit se jich vyžaduje trpělivost a houževnatost.

To jistě, ale jak se dají od strany a rozhodování v ní odstřihnout?
Kousek po kousku, je to každodenní mravenčí práce. Do funkcí volíme v tajných volbách, to je způsob, jak je nevolit. A ta snaha vyžaduje mnohdy osobní odvahu. Je nutné se těch lidí tázat, co chtějí a jak to myslí, a zastavovat je. Spousta už se toho podařila.

ONLINE z prvního dne kongresu ODS: ODS musí být otevřenější

To naznačujete často a lidé kolem vás taky, že už jste nějaká chapadla odstřihl (kývá – pozn. red.), ale řekněte, jaká a jak jste to udělal.
To se dá ukázat snadno – podívejte se například, kdo byl na kongresu v roce 2009 a kdo už tu dnes není.

Není tu Marek Dalík (obviněný v korupční kauze Pandury), který odešel s vaším předchůdcem Mirkem Topolánkem, a třeba Patrik Oulický (podezřelý z neprůhledného rozdělování veřejných zakázek na Ústecku), ty myslíte?
Třeba.

Je tu ale Pavel Dlouhý z jižních Čech, který je přesně takovým příkladem. A třeba na příkladu Prahy – za niž je tu jejich šedá eminence Tomáš Hrdlička – je znát, jak těžký boj je odstřihnout chapadla od peněz.
Je to těžké, ale na Praze je vidět, že to jde.

Tam se toho ale razantně ujal místní lídr, primátor Bohuslav Svoboda. Museli byste mít takové Svobody po celé zemi, aby se pustili do boje s prohnilostí, to nemáte. Jak to tedy chcete dělat?
To samozřejmě musí řešit místní lidé, to nemůžu já nebo někdo z vedení. Kdo je nespokojen s poměry, musí to začít řešit na místní nebo regionální úrovni, musí to řešit tamní členové, i když samozřejmě za podpory mé a vedení. Dobro nemůžete importovat do místních a regionálních sdružení, dobro musí začít dělat tam.

ONLINE z druhého dne kongresu ODS: ODS odmítla Dlouhého i Langera

To ale vůbec nevypadá jako plán. Jak budete řešit situaci regionu, o němž budete mít zprávu, že se tam dostávají k moci lidé kvůli zisku?
Postupně je odstavovat od moci.

Ale jak? Domluvou?
Někdy i domluvou.

A máte v zásobě i jiný způsob?
Ráznou domluvu.

Z regionu se špatnou pověstí, jak už bylo řečeno, pochází i první místopředseda Martin Kuba. Říkal jste, že chcete stranu odkonzervovat, tedy otevřít a zprůchodnit lidem s dobrými úmysly, ale jižní Čechy, které Kuba vedl, jsou nejlepším příkladem zakonzervovanosti. Pozice tam „rozdával“ kmotr Pavel Dlouhý, lidé tam kvůli korupčním podezřením vypískali ODS v komunálních volbách. Jak chcete s Martinem Kubou věrohodně odkonzervovávat?
Tady je nutné říct, že se zcela nepotvrzuje teze o nedůvěře občanů k ODS na jihu Čech, v krajských volbách jsme tam měli třetí nejlepší výsledek, tedy spíše třetí nejméně špatný.

Ale v posledních volbách na radnici jste tam dramaticky propadali, právě díky Kubovi a Dlouhému a jihočeským způsobům. Jak může jít pan Kuba ve vedení příkladem všem, kteří by měli ve svých buňkách sebrat odvahu k „odkonzervování“?
K tomu mohu říct, že Martina Kubu dlouhodobě sleduji, je to agilní a pracovitý člověk, který si dává pozor na to, kde a jak koná, a já pozoruji, že jedná sám za sebe, nikoliv podle něčí nápovědy.

Na čem jste to vypozoroval?
Sleduji ho pečlivě. Je si vědom, jakou má nálepku, a pracuje na tom, aby se jí zbavil.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].