0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Rozhovory7. 8. 20207 minut

QAnon je politická hrozba i pohádka pro dospělé. To se nevylučuje

S politologem Janem Charvátem nejen o šíření populární protrumpovské konspirační teorie

QAnon oslovuje příznivce Donalda Trumpa a voliče republikánů • Autor: Profimedia

Facebook v pátek oznámil, že smazal velkou skupinu příznivců konspirační teorie QAnon, jež měla takřka 200 tisíc členů. Jeho rozhodnutí tak následuje Twitter, který před několika dny odpojil sedm tisíc účtů jejích stoupenců a zároveň ohlásil tvrdý postup proti obsahu spojenému s touto teorií. Zákrok se může dotknout více než 100 tisíc účtů, jimž hodlá minimálně snížit viditelnost. Krok obou gigantů se interpretuje jako stvrzení toho, že QAnon již není jen okrajový proud, ale potenciálně nebezpečná sekta. „Okrajovým jevem už není, v současných volbách se zdá, že mezi nominanty bude řada zastánců této teorie. I proto Twitter proti šiřitelům QAnon zasahuje,“ říká politolog Jan Charvát, specialista na politický extremismus.

Jako QAnon se souhrnně označuje řada konspiračních tvrzení jistého on-line uživatele fungujícího pod jmény Q nebo  Qanon. Co vlastně říká?

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

QAnon je několik různých teorií přes sebe. Ta mediálně nejvděčnější říká, že svět ovládá tajná klika pedofilů uctívajících satana, která kontroluje politiky, média i Hollywood. Proti nim pak stojí Donald Trump, který chce jejich panství ukončit. Lze také říci, že jádro teorie se týká údajného boje mezi prezidentem Trumpem a tzv. deep state, tedy více méně utajenou strukturou státních úředníků, kteří mají pod vedením Hillary Clinton, Baracka Obamy a George Sorose Trumpovi vzdorovat. Na tuto základní osu jsou pak přidávány průběžně další teorie, z nichž některé tuto základní představu rozšiřují, jiné s ní naopak v zásadě nesouvisí.

Spikleneckých teorií, podle nichž světu vládne nějaké utajené bratrstvo – ať už jsou to Ilumináti, Bilderberg, Svobodní zednáři nebo někdo jiný – je mnoho. Čím je QAnon „novátorský“ a jiný?

QAnon je o něco víc spojený se současnou politikou, útočí na Demokratickou stranu a podporuje prezidenta Trumpa, navazuje na americké náboženské představy a propojuje širší spektrum konspirací. A také působí v trochu odlišném prostředí, než tomu bylo dosud. Tedy v prostředí sociálních sítí a speciálně imageboradů, jako jsou 4chan a 8chan, kde se mísí ideologická manipulace s recesí a černým humorem tak, že se jasné hranice jednoho či druhého stírají. A řadu nových příznivců získala také teď, během pandemie, kdy je spousta lidí k podobným věcem senzitivnější.

Mohl byste toto internetové prostředí více přiblížit?

4chan a 8chan (resp. od roku 2019 8kun) jsou internetová fóra umožňující vkládat obrázky. 4chan vznikl v roce 2003 jako fórum zaměřené na japonské komiksy anime. Fórum je anonymní a v podstatě bez pravidel. Postupem času tak šíře témat, která se zde řešila, významně rostla, a právě anonymita a nulová omezení přitáhla řadu fanoušků konspirativních teorií a také krajní pravice. Během roku 2013 pak vznikl 8chan v momentě, kdy se tvůrci 4chanu pokusili určitá pravidla zavést a některá témata omezit. Od roku 2010 byl 4chan významný jako internetový prostor, kde se formovala část americké alt-right scény - specifický zejména díky memům, které zde vznikaly a které kombinovaly černý humor s rasismem a antisemitismem.

Ví se, kdo teorii QAnon vytvořil a kdo spravuje její účty na sociálních sítích?

Identita Q není známá, nicméně se předpokládá, že jde o skupinu lidí. Samotný „Q“ se pak stylizuje do role vysoce postaveného a dobře informovaného člena Trumpovy administrativy.

Čím je QAnon tak přitažlivý? Jak na internetu získává další příznivce?

Obecně lze říci, že spiklenecké teorie se dnes těší takovému zájmu hlavně proto, že nabízejí srozumitelné vysvětlení procesů, ke kterým ve světě dochází. Každý den se na nás valí nepřeberné množství informací všeho druhu a většina lidí má potíže se orientovat v tom, co je podstatné a co je pouze informační šum, natož v tom, co by mohla být pravda, a co ne. Výsledkem je relativně vysoká míra zmatení a nejistoty, na kterou konspirativní teorie reagují tím, že nabízejí zastřešující vysvětlení, které propojuje řadu elementů domácí i zahraniční politiky. Konspirativní teorie saturují lidskou potřebu porozumět věcem. A současně svým fanouškům nabízejí jistý pocit výjimečnosti, protože „oni nejsou stádo“, naopak dokázali prohlédnout. Obojí je pro nás poměrně důležité. Navíc tvůrci QAnon vystupují z pozice „zasvěcených insiderů“ politického systému, takže mohou připomínat skupinu whistleblowerů.

Jak vlivná je tato teorie nyní ve Spojených státech? Proniká do mainstreamu, nebo je stále něčím okrajovým?

Okrajovým jevem už není, v současných volbách se zdá, že mezi nominanty bude řada zastánců této teorie. I proto Twitter proti šiřitelům QAnon zasahuje.

Autor: Profimedia
Autor: Profimedia

Kdo jsou její vyznavači? Jak si vysvětlit, že tak divoké teorii věří?

Vzhledem k tomu, že nejde o jedinou teorii, ale o několik různě propojených teorií, je i spektrum ovlivněných poměrně pestré. Patří sem obecně spíše lidé podporující Donalda Trumpa a velmi obecně řečeno spíše voliči republikánů - což je ale sama osobě velmi široká kategorie. Nepřekvapilo by mne nicméně, kdyby část lidí, kteří informace o QAnon sdílejí, tak činila čistě z recese - jako určitou formu zábavy, případně intuitivního protestu proti současnému mediálnímu přístupu.

QAnon je tedy populární mezi voliči Donalda Trumpa, konspirace o vině Billa Gatese za pandemii nebo o řízené výměně západní populace imigranty se také šíří zvlášť mezi voliči nacionalistické pravice. Proč jsou spiklenecké teorie – jak se zdá – populární právě v této části politického spektra? Bylo tomu tak vždy?

Je to spíš obráceně. Část lidí, zejména z prostředí krajní pravice, je dlouhodobě zvyklá s podobnými teoriemi pracovat (mezinárodní židovské spiknutí, Velké nahrazení) - proto jim QAnon přijde uvěřitelný a zapadá do jejich vidění světa. Historicky byly první konspirativní teorie spojené právě s teoriemi týkajícími se židovského, nebo zednářského vlivu na světové dění a vycházely obvykle z konzervativního prostředí. Lidé z krajně pravicového prostředí také byli první, kdo tyto teorie začal šířit. Existuje ale velké množství teorií, které nejsou ukotveny v konkrétní politické ideologii a víra v ně také žádné ideologické hranice neuznává.

Ovlivňuje QAnon i Evropu? Je na evropském internetu něco srovnatelného?

Relativně podobnou „superkonspirací“ je teorie o Novém světovém řádu, ke které lze připojit teorii o zmíněném Velkém nahrazení, resp. její podtyp Kalergiho plán - ty ale zapadají do „klasických“ teorií o židovské nadvládě. Takto konkretizovanou sérii propojených teorií tu nemáme.

Twitter chce proti účtům spjatým s konspirační teorií zasáhnout – některé už maže, u jiných algoritmem snižuje viditelnost. Má toto snažení šanci na úspěch?

Jistou ano. Podle výzkumu Pew Research Center z letošního března 76 procent Američanů o QAnon nikdy neslyšelo. Nicméně smazat něco z internetu v podstatě není možné. Nepochybně ale tento přístup zpomalí šíření této teorie.

Je vůbec správné zasahovat proti konspirační teorii? Nepotvrdí to jen přesvědčení jejich vyznavačů, že se proti nim mocní spikli?

Konspirativní teorii je z principu lež, případně vysloveně manipulace. Jak proti těmto věcem zasahovat ve veřejném prostoru, to se stále učíme. Problém je, že vyznavači této teorie se již dopustili v USA několika útoků, čímž se z roviny svobody slovy dostáváme na úroveň návodů k terorismu.

Je tedy konspirační teorie jako QAnon politická hrozba, které bychom měli věnovat pozornost - nebo to je v podstatě jen pohádka, fantasy pro dospělé?

To se nevylučuje. QAnon je připomínkou toho, kolika lidem připadá svět tak nesrozumitelný, že místo relevantních odpovědí volí raději fantasmagorické teorie. A je to také připomínka akademikům včetně mne, že náš výklad světa není přístupný a srozumitelný všem, což podobné teorie umožňuje šířit.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].