Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Architektura

Petr Pavel by měl jít v Havlových stopách a zase Hrad otevírat lidem

Se sochařem Kurtem Gebauerem nejen o tom, jak by měl nový prezident proměňovat svoje sídlo

Kurt Gebauer • Autor: Milan Jaroš
Kurt Gebauer • Autor: Milan Jaroš

Nedávno jste byl na inauguraci nového prezidenta Petra Pavla ve Španělském sále a měl jste možnost procházet prostory Pražského hradu. Zaujalo vás něco z dnešní podoby?

Španělský sál znám docela dobře. Ještě za Václava Havla tam byly skvělé večírky, u příležitosti oslav 28. října zval lidi z undergroundu. Bylo to nonkonformní, nejen papaláši. Jinak co se týká prostor samotných, ty se zas tolik nezměnily; ono s tím ani zase tolik dělat nejde. Vchází se tam monumentálním vchodem, který kdysi dávno udělal Masarykův architekt Plečnik, ve Španělském sále jsou židle od Havlova architekta Šípka. Má to svoji atmošku. Václav Klaus ani Miloš Zeman v téhle části Hradu nic nezkazili.

Petr Pavel říká, že by chtěl s Hradem více pracovat a věnovat mu péči. Jaké podle vás bylo Havlovo, Klausovo a Zemanovo období? Jak Hrad proměnili? 

Havel byl tvůrčí a činorodý muž, nechal zkultivovat Jelení příkop, na čemž jsem se mohl podílet. Dělal další různé úpravy, nechal vybudovat oranžérii, postavit nový vstup do Kanceláře prezidenta republiky a tak dál. Většina věcí byla přistavěných, jdou snadno odstranit, kdyby někomu nevyhovovaly. Měl citlivý přístup, ale jeho hlavní přínos byl jinde.

Kde?

Především v tom, že areál Hradu i zahrady otevíral veřejnosti. To bylo v protikladu s tím, jak se tam opevnili komunisti - i v tom, co pak přinesli Klaus a Zeman. Ti se zase začali zabedňovat, nejvíc to vyvrcholilo právě v posledním funkčním období předchozího prezidenta. Při vstupu do Hradu se objevily zátarasy, kovové rámy, Jelení příkop se zavřel. Stalo se z toho znovu takové nepříjemné místo, kde byli lidé nevítaní. A kde místo nich rejdili podivní úředníci se svými aférkami, jakoby jim to tam patřilo.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].