Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Středa 15. 6. 2011

Jak bude zítra vypadat doprava v Praze? • Autor: Milan Jaroš
Jak bude zítra vypadat doprava v Praze? • Autor: Milan Jaroš

08:03
Dobré ráno!Tramvaje a metro jezdí, sluníčko se pomalu klube skrze mraky, v půlce pracovního týdne v půlce června vítá všechny čtenáře webu Respektu váš dnešní DJ. I dnes se tu dozvíte všechno, co potřebujete

08:29
Za půl hodiny začne tripartita. Odboráři nejspíš dorazí. Zástupci železničářů hrají golf.Premiér Nečas svolal na dnešní devátou hodinu mimořádné jednání tripartity. Předáci odborů účast na jednání potvrdili. Zástupci železničních odborářů přitom mají už od včerejška napilno. V Poděbradech se starají o patnáct výprav svých zahraničních kolegů na turnaji v golfu. Výpravčí, mašinfírové i koloťukové svým bafuňářům sportovní vyžití zcela jistě přejí, my tiše závidíme a na zelené greeny mezi jamky posíláme pěknou písničku.

09:00
Oproti Řecku bude zítra v Česku idylka. Dnes tam stávkují generálně.Generální stávka od rána cloume Řeckem. Vážně ochromena je dnes v zemi námořní doprava, nejedou vlaky, školy a  ministerstva zůstanou většinou zavřené, v nemocnicích bude provoz snížen na minimum. Městská hromadná doprava se zastaví na tři hodiny ráno a večer. Řekové se chystají na demonstrace před parlamentem připravujícím se schválit další úsporné škrty. ty vyžaduje Evropská Unie, která v těchto dnech jedná o druhém záchranném plkánu pro Řecko, jež se v hodnocení ratingových agentur propadlo pod Kubu i Bělorusko. K rozbouření situaci se docela hodí tradiční řecká melancholická píseň, kterou zná 99 procent zdejších čtenářů, aniž by tušila, kde ji Quentin Tarantino vyštrachal.

09:35
Ruud Gullit dostal padáka v GroznémTo angažmá vypadalo dost bizarně od začátku. Známý dredatý holandský démon a svého času nejlepší fotbalista na světě Ruud Gullit přijal před půl rokem nabídku na trénování klubu Těrek Groznyj. Mise posvěcená loutkovým čečenským prezidentem Ramzanem Kadyrovem dopadla hodně neslavně. Po půl roce se jeho klub propadl v lize na čtrnácté místo ze šestnácti, a to ruská liga nepatří k nejuznávanějším v Evropě. Podle Kadyrova odváděly Gullita od práce bary a místo trénování prý obrážel jednu diskotéku za druhou.

10:10
Guttenberg kvůli plagiátorství opouští Německo Pro mnohé byl favoritem pro post příštího německého kancléře. Na ministra obrany Karl-Theodora zu Guttenberga ale na konci února dopadlo odhalení, že opsal některé pasáže ve své doktorské práci. I přes podporu Angely Merkelové nakonec k prvnímu březnu rezignoval z postu ministra obrany. A teď se podle Spiegelu chystá s rodinou na několikaletý pobyt v zahraničí, aby se rozmyslel, co dál se svou kariérou. Co na to poslanec ČSSD Miroslav Svoboda? Ten má ve své diplomce celé dlouhé pasáže opsané z děl několika ekonomů a navkládal tam i celá vládní usnesení. Nejnověji na něj včera prasklo, že na svém blogu publikuje texty, které jsou vykradené ze statí jeho stranického kolegy Davida Ratha. Všechna obvinění ale po něm stékají jako po teflonu. Panu poslanci Svobodovi a všem politickým nestydům posíláme při dopoledni klasický cimrmanovský skeč.  

10:55
Na Staromáku ve čtyři demonstrují knihkupci. Tenhle protest má význam.Na rozdíl od vágních důvodů pro zítřejší stávku má dnešní demonstrace pořadaná iniciativou Výzva na obranu knih opravdu smysl. Soustředí se na konkrétní špatné rozhodnutí vlády, které postihne vzdělanost a výchovu dětí a navíc poškodí významný segment podnikání v této zemi. Návrh na devastující zvýšení DPH na knihy a tiskoviny prošel v parlamentu prvním čtením. Petici proti tomuto záměru přitom už podepsalo na 160 000 lidí. Pod heslem Nezdaňujte čtení, nezdaňujte informace se odpůrci zvýšení DPH sejdou ve čtyři na Staroměstském náměstí. Přijďte je podpořit, aby se standardem u velké části populace nestalo to, o čem vypovídá píseň Davida Bowieho a Tin Machine :-)

11:50
V soutěži Karlových Varů nebude český film Žádný český film to letos nedosáhl do hlavní soutěže na festivalu v Karlových Varech. Na tiskové konferenci to ohlásil umělecký ředitel festivalu Karel Och. Česká kinematografie se v ní představí alespoň jako koproducent slovenského snímku Cikán, který natočil Martin Šulík. Mezi hlavními hosty bude šéfka Jamese Bonda Judi Denchová, která představí romantický snímek Jana Eyrová. Přijede také ikona nezávsilýxch filmů John Turturro se svým filmem Někde dnes večer. Do Varů se vrátí i herec John Malkovitch - tentokrát ne jako filmař, ale jako tvůrce kolekce pánského oblečení. Festival uzavře poslední film Woodyho Allena Půlnoc v Paříži, v němž se jako herečka představila i první dáma Francie Carla Bruni. Poslechněme si, co má na srdci, když dojde na lásku.

12:46
Podle ombudsmana je každý šestý pracovní inzerát diskriminační.Průzkum veřejného ochránce práv Pavla Varvařovského ukázal, že každý šestý pracovní inzerát diskriminuje uchazeče. Ombudsmanův tým prozkoumal 12.000 inzerátů zveřejněných na jednom z pracovních portálů od 1. do 7. dubna. Vadí například, když zaměstnavatel hledá prodavačku, asistentku či kadeřnici a vylučuje tak mužské kandidáty, nebo když v inzerátu láká lidi do mladého kolektivu. Naznačuje tak podle ombudsmana, že lidé ve středním věku nejsou pro ono místo vhodní. Stejně tak diskriminační je podle právníků praxe, kdy firma například jako pomocnou sílu na stavbu nebo do zahradnictví požaduje člověka s čistým trestním rejstříkem.Každý potřebuje dostat šanci, ale musí být připraven ji chytit za pačesy, to si uvědomují i interpretky následující písně. Ani Japonsku se nevyhnul osmdesátkový pop.

13:34
V žebříčku nejhledanějších zločinců je nejvíce Rusů. Je mezi nimi i protagonista dokumentu, který poběží příští neděli na ČTAmerický časopis Forbes zveřejnil seznam deseti nejhledanějších zločinců světa. Za nejhledanějšího označuje bosse mexické narkomafie Juaquína Guzmána, který se v mexických horách před spravedlností ukrývá od roku 2001. Mezi desítkou je samozřejmě i pohlavár al-Kajdy Ajmán Zavahrí, považovaný za druhého muže teroristické sítě po zabitém Usámovi bin Ládinovi. Celkem tři posty obsadili Rusové.Trochu paradoxně je mezi nimi Alimžan Tochtachunov známý v ruském podsvětí jako Tajvančik. Ten je jedním ze tří protagonistů výtečného dokumentu Vory v zakoně o nejvyšších představitelích ruské mafie. Film vysílá příští neděli ČT 2 a celý je s anglickými titulky k vidění na YouTube. Tajvančik se v něm rozhodně neprezentuje jako jeden z nejhledanějších štvanců, ale jako blahobytný muž, který si rád užívá luxus.

15:24
V Praze nebudou zítra blokádyOdbory se nakonec domluvily s primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS) a upustily od blokády důležitých komunikací v hlavním městě. Místo toho Prahou projde protestní průvod, který by ovšem neměl život v metropoli příliš zkomplikovat. Průvod půjde z Palackého náměstí kolem Ministerstva financí a Úřadu vlády až na Pražský Hrad. Původně přitom odboráři uvažovali i o blokádě magistrály u Muzea. Mohlo to tam tedy zítra vypadat jako v tomto pozoruhodném klipu Jana Budaře :-)

15:42
Hloupé děti a špatné testy: maturity neudělal téměř každý třetí student maturitního ročníku.Ministerstvo školství dnes uveřejnilo celkové statistiky ke státním maturitám. Propadlo u nich 19,5 procenta studentů, každý desátý k ní navíc nebyl připuštěn. Celkově tak neuspělo 29,2 procenta maturitního ročníku. Podle ministra Josefa Dobeše dopadli nejhůře studenti odborných škol, hlavně učilišť a nástavbových oborů. Až 96 procent maturantů si zvolilo lehčí verzi testů. Co si z těchto čísel odnést? Buď  je úroveň českých maturantů ještě horší, než jsme si mysleli, nebo byly testy diletantské, dvojznačné a celkově nepovedené. Ve výsledku ale půjde nejspíše akumulovaný souběh obou těchto faktorů. Tahle koncertní vypalovačka o škole pochází z doby, kdy většina maturantů nebyla na světě.

16:34
DJovo dementi. Za knihy se demonstruje až za týden.Na upozornění jedné ze čtenářek se DJ omlouvá všem, které nechtěně nehorázně mystifikoval. Demonstrace Výzvy na obranu knih se na Staroměstském náměstí nekoná právě teď, ale až přesně za týden v tuto dobu. Mea culpa, milí čtenáři!

17:25
Poslanci schválili odškodnění protikomunistických odbojářůLidé, bojující aktivně proti komunistickému režimu, se patrně dočkají odškodnění ze strany státu. Dolní parlamentní komora dnes přijala zákon o protikomunistickém odboji. Pokud jej přijme i Senát a podepíše prezident, účastníci odboje by měli dostat odškodnění ve výši 100 tisíc korun, pozůstalí by měli dostat o polovinu míň. My si k tomu pustíme jednu optimistickou utopistickou písničku, která nám řekne, co všechno ještě se dnes konečně stane.

17:59
Hezký večer! Připravte si dalekohledy. Blíží se zatmění Měsíce!Nejdříve v roce 2015 budete moci na obloze spatřit podobný obrázek jako dnes - nad našim územím bude možné pozorovat úplné zatmění Měsíce. Počasí teď při pohledu z okna nedává jasně vědět, jestli kolem deváté hodiny bude možné tenhle astronomický úkaz vidět pouhým okem. Každopádně plná fáze zatmění se na východním obzoru objeví ve 22:15. Takže pozvedněme večer hromadně zraky k obloze a do sluchátek si pusťme třeba tuhle nesmrtelnou sonátu. Hezký zbytek dne a pěkný pohled na Měsíc přeje všem čtenářům váš dnešní DJ.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].