Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ čtvrtek 15. 11. 2012

Útoky v Gaze pokračují, Obama hájí Izrael • Autor: Globe Media /  Reuters
Útoky v Gaze pokračují, Obama hájí Izrael • Autor: Globe Media / Reuters

08:00
Pěkný den v půlce listopaduDobré ráno, milí čtenáři, vítejte v půlce listopadu – dnes je čtvrtek patnáctého, svátek má Leopold a dýdžejka začne výročím – v roce 1939 se uskutečnil pohřeb studenta Jana Opletala, který byl zraněn 28. října při protinacistické demonstraci a 11. listopadu na následky zranění zemřel. Tyto události vyvrcholily 17. listopadem v roce 1939, kdy nacisté zavřeli vysoké školy a studenty odvezli do koncentráků.Výročí 17. listopadu bude však až za dva dny. Podle Wikipedie je dnešní den Mezinárodním dnem vězněných spisovatelů. U nás už snad žádní nejsou, rozhodně ne takoví, kteří by byli vězněni z politických důvodů. Na rozdíl od Číny, například.Pro všechny vězněné spisovatele tedy písnička: Simple Song of Freedom. Pěkný den!

09:00
Čína má nového prezidenta, překvapení to neníČína má nového prezidenta. Žádný napínavý předvolební souboj jako v USA se nekonal a jeho jméno není žádným překvapením. Podle očekávání si Komunistická strana Číny vybrala do čela země Si Ťin-pchinga, který v březnu nahradí odcházejícího prezidenta Chu Ťin-tchaa. Zprávu přinesla ČTK.To, že do čela země nastupuje Si Ťin-pching - syn bývalého vysoce postaveného člena politbyra, později zavrženého - oficiálně potvrzuje, že v Číně se uskutečnila generační výměna vládců. Čína zároveň omezila počet členů nejužšího vedení - namísto devíti má politbyro nyní členů jen sedm. Spolu s Si Ťin-pchingem se do něj dostal ještě nově zvolený premiér a bývalý vicepremiér Li Kche-čchiang.Si Ťin-pching u příležitosti svého zvolení prohlásil, že bude pokračovat v nastartovaných reformách a více se otvírat. Komunistická strana Číny se nenachází ve snadné době - provází jí spoustu korupčních afér a zpomalující se hospodářský růst. Na nové generaci vládců leží tedy především úkol nastartovat ekonomiku. Experti si však jejich schopnostmi nejsou jisti.Více o Si Ťin-pchingovi a situaci v Číně si můžete přečíst v článku Tomáše Lindnera Doba čínských princů.

09:20
Dopolední píseňDJka se musí přesunout do redakce a v mezičase tedy přidává písničku interpretky, která měla tento týden v Praze velmi povedený koncert. Recenze na něj ve včerejších Lidovkách, píseň zde: Diana Krall - Cry Me A River.

10:02
Útoky v Gaze pokračují, Obama hájí IzraelZpravodajské servery pokračují v informování o útocích v Pásmu Gazy. Hamás se mstí za operaci Oblačný sloup, kterou proti němu vedl Izrael a jen během noci vypálil na Izrael desítky raket. Podařilo se mu zasáhnout budovu na jihu Izraele, zhruba 25 kilometrů od Gazy. Při útoku zemřeli tři lidé.Kvůli ozbrojenému vyhrocení konfliktu mezi Palestinou a Izraelem zasedala narychlo Rada OSN. K ničemu se však nedobrala, což je v případě palestinsko-izraelského konfliktu obvyklé. Také americký prezident Barack Obama se konfliktu věnuje - v noci na dnešek kvůli tomu telefonoval s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a vyzval ho, aby se Izrael snažil eliminovat oběti z řad civilistů. Na palestinské straně už totiž zemřelo více než 13 lidí včetně žen a dětí a více než 100 lidí bylo zraněno. Oba se shodli na tom, že Hamás musí s útoky ustat.Obama telefonicky hovořil také s egyptským prezidentem s Muhammadem Mursím a zdůraznil právo Izraele na sebeobranu. Egypt už na protest proti izraelskému útoku na Gazu odvolal ze země svého velvyslance.

11:00
Vacek místo Dobeše a kdo je větší zbabělecMinistr dopravy Pavel Dobeš už zná datum svého odchodu i jméno svého nástupce. Z funkce odstoupí 3. prosince a ve funkci ho nahradí Robert Vacek. Současný náměstek předsedkyně strany LIDEM Karolíny Peake pro boj s korupcí sedí v dozorčí radě energetického gigantu ČEZ. V letech 2010 až 2011 pracoval na ministerstvu dopravy jako bezpečnostní ředitel. Podle Pavla Dobeše je jeho výběr nešťastným krokem a problémy s registrem nevyřeší. „To vám můžu zaručit,“ řekl k tomu odstupující ministr.To, že Dobeš skončí ve funkci až 3. prosince rozčílilo jeho stranickou šéfku Karolínu Peake a Dobešův postup označila za zbabělost. Podle ní měl odstoupit „bezodkladně“. „Já považuji za zbabělost to, že někdo není ochoten pozvat mě na jednání, kde je odvolání ministra bodem programu,“ kontroval Dobeš.Židle se pod Pavlem Dobešem kývala povážlivě dlouho, posíláme mu alespoň jednu pěkně rozjetou dopravní písničku, aby mu to všechno nebylo líto: Jethro Tull - Locomotive Breathe

11:55
Rtuť ve vousech Tycha de BrahePodle zjištění dánských vědců zemřel Tycho de Brahe přirozenou smrtí. Zprávu přinesl server iDNES.cz. Až dosud se mělo za to, že slavný astronom byl otráven. Vědci však našli stopy rtuti pouze ve vousech, a to v takovém množství, které astronoma otrávit nemohlo. Ve vousech byly nalezeny rovněž stopy zlata a stříbra, což podle vědců znamená, že Tycho de Brahe před smrtí užíval léky.Ostatky Tycha de Brahe byly vyzvednuty z hrobu v pražském Týnském chrámu před dvěma lety a díky cínové rakvi byly ve velmi dobrém stavu, což prý vědce potěšilo.Jedna hvězdná píseň: Dead Can Dance - Song of the Stars.

13:05
Vyfoťte záchod a pošlete ho RozvojovcePříští týden v pondělí si svět bude připomínat záchody. Rozvojovka si k tomuto SVĚTOVÉMU DNI ZÁCHODŮ připravila projekt, který má upozornit na to, že „nejhorší záchod na světě není na hlavním nádraží“. Pošlete fotografii nejhezčího nebo nejhroznějšího záchoda, který jste kdy viděli. Některé zaslané fotografie si můžete prohlédnout zde.

13:45
Barma propouští vězněPřed návštěvou amerického prezidenta Baracka Obamy se Barma rozhodla propustit v rámci amnestie 450 vězňů. Zatím není zcela jasné, zda propustí také politické vězně, nebo jen ty, kteří si odpykávají trest za jiné trestné činy.Barmský režim se snaží světu dokázat, že se opravdu změnil a že to s reformami myslí vážně. Vojenská junta věznila okolo dvou tisíc politických vězňů, podle údajů mezinárodních lidskoprávních organizací jich dodnes sedí za mřížemi ještě asi 300. Od té doby vyhlásila civilní vláda několik amnestií. Návštěva Baracka Obamy je vhodnou příležitostí pro další z nich.Barack Obama navštíví v příštím týdnu tři asijské země - Barmu, Kambodžu a Thajsko. Bude to historicky první návštěva amerického prezidenta v této do nedávna uzavřené zemi. Obama se chystá setkat s vůdkyní opozice a držitelkou Nobelovy ceny míru Aun Schan Su Ťij.

15:00
Jeden turista, dva turisti, plný vesmír turistůKolik turistů najednou uveze vesmírná loď? Touto otázkou se nyní vážně zabývá Rusko. To zvažuje, zda by se mu podařilo dostat do vesmírné lodi Sojuz dva turisty najednou. Cílem tedy není rozšíření vesmírného turistického ruchu, nýbrž vydělání více peněz. Zatím se na obzoru rýsuje, že v roce 2015 poletí do vesmíru britská zpěvačka Sarah Brigthmanová. Rusko však začalo spekulovat, že by se s ní do lodě vešel ještě jeden platící zákazník. Čím více turistů, tím více peněz na vesmírný program. Naděje navíc svítá na obzoru roku 2015 také proto, že na mezinárodní vesmírné stanici ISS se změní režim turnusů a na ISS bude celoročně dvojčlenná posádka. Dosud zde byli kosmonauti pouze v půročních cyklech. Na Sojuzu, který funguje jako zásobovací - a plně vytížená - loď, by se tím pádem uvolnilo místo.Ruská vesmírná agentura Roskosmos zatím nechce prozradit, kdy by byl dalším pasažérem. Zájemců má prý ale dost. Dvaapadesátiletá Brigtmannová je zatím tedy jediným oficiálním pasažérem, na ISS by měla strávit 12 dní. Roskosmos nechce prozradit, kolik mu cena jejího letu vynese, odhaduje se však, že by to mohlo být od 35 do 51 milionů dolarů.Turisti, turnusy… to se ten vesmírný turistický ruch pěkně rozjíždí. A Rosatom cítí příležitost a pěkně podražil, ceny přechozích letů se pohybovaly mezi 20 a 30 miliony dolarů. Tahle zpráva chce písničku: Monthy Python - The Galaxy Song.

16:16
Plzeň vytváří další obstrukce při vyhlášení referendaPlzeňský magistrát i nadále komplikuje vyhlášení referenda o stavbě obchodního centra uprostřed města. Přestože soud rozhodl o konání referenda ve stejném termínu jako se konají prezidentské volby, tedy 11. a 12. ledna 2013, město argumentuje tím, že to bude příliš složité. Podle radnice by to lidé měli složité, protože by museli ke dvěma volebním komisím zvlášť.Organizátoři petice proti výstavbě obchodního komplexu tomuto názoru oponují s tím, že zákon umožňuje konání dvou voleb ve stejné místnosti. Podle nich by to bylo také pro občany výhodné, navíc by se jich referenda pravděpodobně zúčastnilo mnohem víc. Podle organizátorů petice se tak město pouze vymlouvá. Konáním v jedné místosti by se navíc ušetřily peníze, na což by magistrát podle nich měl brát ohled.Plzeňská radnice se referendu brání Zuby Nehty.

17:10
Vládní okénko: Nečas Vacka nechcePremiér Nečas se vyjádřil odmítavě k návrhu, aby se novým ministrem dopravy stal Robert Vacek. Premiér už své rozhodnutí oznámil i předsedkyni strany LIDEM Karolíně Peake, která svého náměstka prosazovala. Podle Nečase by Vacek nebyl pro resort dopravy přínosem. LIDEM budou tedy muset navrhnout jiného kandidáta. 

17:30
Mlha a tma, naštěstí to není konec světaNa krajinu, která dnes na některých místech - jako například zde v Praze - vůbec nevykoukla z mlhy, padla navíc ještě tma. Podzim je tu se svými inverzemi a smogem, podle meteorologů se z inverze nedostaneme alespoň do poloviny příštího týdne. Na někoho může tedy tato prognóza působit poněkud depresivně, proto pozor, je třeba hlídat si své šílenství, v únosných mezích… Pěkný večer!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].