Cesta u Hradce Králové, duben, 2016 Cesta u Hradce Králové, duben, 2016 • Autor: Milan Jaroš

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
připravil jsem pro vás výběr 10 nejlepších článků, které jsme letos napsali.

erik-stary
Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer
Články jsou nyní výjimečně odemčené. Pokud vás texty zaujaly a rádi byste si v budoucnu četli podobné, předplaťte si Respekt. Každý týden tak získáte kvalitní čtení a zároveň nás tím podpoříte. Bez vás to nepůjde. Vám, co si nás už předplácíte či pravidelně kupujete na stánku nebo v aplikacích pro telefony, tablety a elektronické čtečky, děkujeme.

Reklama
Reklama

Přejeme krásné svátky.

Erik Tabery

Manuál pro budoucnost

„Ocitl jsem se na poschodí ve velikém prosluněném pokoji, jemuž dominoval psací stůl a stroj. Měl jsem pocit, jako kdybych omylem překročil provaz v muzeu a vstoupil do zakázané zóny: útulná místnost byla dokonale uklizená, jako kdyby měla být pietní vzpomínkou na jejího někdejšího obyvatele. Jenže byla to pracovna Václava Havla, který byl plný života a ukazoval mi, kde má čisté papíry.
Byl konec osmdesátých let, na Hrádečku u Havla se sešlo pár desítek zakázaných spisovatelů, kteří právě dokončili společné prohlášení, jehož téma jsem zapomněl, ale nejspíše bylo na obranu některého z vězněných disidentů. Nabídl jsem se, jakožto nejmladší z celé společnosti, že ho přepíšu do čistopisu o dvaceti kopiích…“
16A_Holomnicek_R39_2016
Václav Havel • Autor: Bohdan Holomíček

Stárnout jako Jágr

4-1
V mládí se živil tatrankami, kávu sladil pěti cukry a ke zděšení trenérů si lahev během tréninku plnil kokakolou. „Jednou jsem mu to vytkl a on mi odpověděl, že je jako raketoplán. Až mu to nepůjde, odhodí díl, který ho tíží, a poletí dál,“ vzpomíná trenér Jelínek. „Kdyby prý jedl zdravě od patnácti, neměl by co odhazovat. Tak jsem sklapnul. A opravdu – v pětadvaceti šly kokakola a oplatky stranou.“

Řekněte nám pravdu!

„Politická korektnost je největší zlo, jaké nás může potkat,“ prohlašuje hlava českého státu, prezident Miloš Zeman. „Způsobí politická korektnost konec civilizace?“ táže se nejvyšší autorita českých katolíků, arcibiskup Dominik Duka. Jak vlastně vznikla myšlenka politické korektnosti? A ohrožuje naši společnost?
A supporter awaits the arrival of Donald Trump for campaign event at Lakefront Airport in New…
Podporovatel Donalda Trumpa čeká na přílet svého kandidáta. • Autor: EDMUND D. FOUNTAIN/The New York

Bojovat až do konce

Když si Vladimír Patera před pěti lety založil datovou schránku, mezi prvními zprávami v ní přistál exekuční příkaz. A pak další a další. Všechny kvůli tomu, že měl jet pražskou dopravou načerno. Nedávalo to smysl – jednačtyřicetiletý zaměstnanec Senátu prodělal mozkovou obrnu, je prakticky slepý, od dětství má průkaz ZTP/P (zvlášť těžké postižení). Tato čtyři písmena znamenají, že cestovat zadarmo může nejen on, ale i jeho případný průvodce. Exekucí se nakonec ve schránce objevilo patnáct a celková suma se vyšplhala nad dvě stě tisíc korun.
A Patera s hrůzou zjistil, že podle soudních verdiktů se týkají opravdu jeho. Žádal soudy, aby vše zastavily, protože černá jízda v jeho případě přece nepřichází v úvahu. Reakce ho šokovala – když běží exekuce, nedá se už nic dělat. Měl se prý ozvat dřív, v takzvaném nalézacím řízení, které exekuci předchází. Jenže jak se mohl ozvat, když o žádném řízení neměl ani tušení? Po pětiletém martyriu se teď Patery zastal až Ústavní soud. Jeho nález může přispět k tomu, že exekuce v Česku budou příběhem s podstatně menší dávkou absurdity než dosud.
41A_jaros_varianta_R50_2016
Myslel si, že se věci rychle vysvětlí. (Vladimír Patera) • Autor: Milan Jaroš

Můj syn džihádista

Janne v tu chvíli zrovna seděla doma u televize a zcela nečekaně si uvědomila, že sleduje reportáž o svém synovi. Kamera zabírala novináře zvonící na zvonek jeho kodaňského bytu. „Jeho jméno nepadlo, podle těch dveří jsem ale poznala, že jde o něj,“ říká Janne Mortensen. Reportáž tvrdila, že Kenneth měl pro al-Káidu pašovat zbraně do Somálska. Pár vteřin po skončení zpráv se v Janneině bytě rozdrnčely telefony. Volali příbuzní, další novináři. „Okamžitě jsem se obrátila na úřady, které mi druhý den potvrdily, že jde skutečně o Kennetha, víc mi ale nesdělily. Na to, co přišlo, jsem zůstala sama,“ říká žena.

„Nejsme špatní rodiče, nevychovali jsme teroristu.“

Janne Mortensen Tweetni to

Slavnější než Beatles

23-1oprava
Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer
Nejspíš nikdo nezosobňuje esenci rockového muzikantství tak jako Paul McCartney a svět se ho pořád nedokáže nabažit. Ačkoli zůstane navždy zafixovaný jako jeden z The Beatles či jako polovina unikátního tvůrčího dua Lennon-McCartney, nikdy nebyl populárnější než okolo sedmdesátky. Jeho aktuální koncertní nasazení se dá měřit pouze ranými časy The Beatles v Hamburku, kdy z pódia takřka neslezli, ale především hraje pro mnohem početnější publikum než v šedesátých letech. Americké štace lákají v průměru 40 tisíc návštěvníků a na jeho vystoupení na moskevském Rudém náměstí jich dorazilo 300 tisíc - ostatně i pražský koncert v O2 Areně byl beznadějně vyprodaný.

Vídeň, nejlepší město

Nedaleké město Vídeň vyhrálo už posedmé za sebou klání o nejpříjemnější město k životu na světě. Tady už evidentně nejde o nějaký náhodný úspěch, ale promyšlenou strategii města, kterou stojí za to prozkoumat.
Vídeň, březen, 2016
Pohled na Vídeň z Donnauturm • Autor: Milan Jaroš

Podá vodu, setře pot

Jak Miloš Zeman potěšil naštvaný Nejdek
Miloš Zeman, Karlovarský kraj, březen, 2016
Miloš Zeman v Nejdku • Autor: Milan Jaroš

Na útěku v zemi Maurů

Reportáž z největšího uprchlického tábora na Sahaře
General view of M'bera Refugee Camp in Mauritania.
General view of M'bera Refugee Camp in Mauritania.

Jen tak si sáhnout

Kateřina (25) dnes nemá na tu situaci „hnusnou vzpomínku“ jen proto, že jí bylo nepříjemné, když ji v osmé třídě základní školy starší spolužák strhl k sobě na klín, strčil ruku pod tričko a přes její odpor se ji snažil políbit. „Příjemné mi to nebylo, ale mnohem víc mi vadilo – a vadí dodneška –, co následovalo, když jsem to oznámila učitelce,“ říká studentka sociální práce a sociální politiky na Fakultě sociálních studií Ostravské univerzity. Třídní učitelka téma otevřela před celou třídou a ptala se Kateřininých spolužáků, jestli může někdo potvrdit, že si to nevymyslela. Celou patálii následně vyřídila tím, že poznámku udělila oběma. „Já jsem poznámku dostala proto, že jsem ho prý provokovala, protože jsem byla – v létě v džínech a tílku – nevhodně oblečená,“ líčí studentka. „Tohle mi vadilo mnohem víc než ten incident.“ „Pokaždé když jsem si stěžovala, tak mi učitelky řekly, že s kluky mlátí puberta a hormony, že to prostě musím vydržet,“ říká studentka Monika z úvodu. „Prostě nad tím mávly rukou.“ Tato bagatelizace však může mít závažné následky pro všechny zúčastněné. Oběti, které hledají zastání a spravedlnost, trpí tím, že nejsou brány vážně. A „útočníci“, ale i přihlížející si mohou do života odnést lekci, že takové chování se toleruje a nemá smysl se ozvat.
SOU Zelený pruh, Praha, březen 2016
SOU Zelený pruh, Praha, březen 2016 • Autor: Matěj Stránský

Výběr šéfredaktora: TOP 10 rozhovorů Respektu roku 2016 21 nej článků z rubriky Jeden den v životě

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte