0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Prostředek Evropy8. 7. 20244 minuty

Páv Viktor Orbán a jeho cesty světem

Maďarský premiér jel do Kyjeva, jel do Moskvy, jel do Pekingu a poslal tím Evropě vzkaz

Tak co pro mě máte, Viktore? (Orbán a Putin v Moskvě? • Autor: Profimedia

Čtete jeden z našich pravidelných newsletterů. Přihlaste se k jejich odběru a budou vám chodit do e-mailové schránky. Píšou je pro vás Tomáš Brolík, Pavel Turek, Magdaléna Fajtová, František Trojan, Ondřej Kundra, Jiří Sobota, Silvie Lauder a Andrea Procházková.

Bylo to velké překvapení, když Viktor Orbán ohlásil svou cestu do Kyjeva. První válečnou a čerstvě v roli premiéra předsednické země Unie, což sice v praxi nic neznamená, ale je možné tomu sousloví přiřknout symbolický význam. Maďarský nezávislý tisk už začal spekulovat, zda Orbán neotáčí svou proruskou politiku, či zda spíš není nucen ji otočit. Konečně, zaznělo z jiných evropských měst, i on, hlasatel ruské verze nedávných dějin a blízké budoucnosti, navštívil oběť ruské agrese. Na budapešťském hradě se maďarský premiér a jeho okolí tím vším museli dobře bavit, když záhy po návratu z Ukrajiny jeho úřad oznámil cestu do Moskvy, a aby překvapení dorazil, vyrazil do Pekingu.

Můžeme před začátek vytknout a nevyloučit, že vše je diplomaticky komplikovanější. Že premiér Orbán plní nějakou unijní úlohu, že jeho postoj k ruské válce je sice autentický, ale získal si díky němu nějaké postavení a může pracovat jako prostředník, k čemuž se nabízí od začátku ruské agrese, jen o to zatím nikdo nestál. Možná, že to vše je naplánované předem a rozhořčení unijních sousedů nad jeho setkáním s Putinem a Xim je hrané a je součástí úskoku. Může být. A nejspíš, říká zkušenost s politikou maďarského premiéra, není.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar
Díky za příjetí, jedu dál. (Viktor Orbán v Kyjevě) • Autor: Profimedia
Díky za příjetí, jedu dál. (Viktor Orbán v Kyjevě)
Díky za příjetí, jedu dál. (Viktor Orbán v Kyjevě) • Autor: Profimedia

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc