Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ost-blog

Rathův odkaz

Na případu Rath mne děsí, že ten muž (vycházím z předpokladu, že obvinění je pravdivé) je nejen zkorumpovaný politik, ale je především člověk, pro něhož je nástrojem jeho politiky lež: zkorumpován do morku kostí obviňoval z korupce všechny kolem.

Ten rozpor mezi pravdou o Rathovi a lží, kterou o sobě rozséval, je absolutní. Když se vyjevil nám všem, je to jako kdyby se hmota střetla s antihmotou – ve fyzikálním světě je důsledek takového střetu zničující. Vůbec nechápu, jak může kdokoli žít v tak hluboké lži o sobě. Jak to, že se už dávno nezhroutil do sebe jako černá díra?

Jistě, každý nějak čas od času lžeme či si o sobě něco nalháváme, ale lidská přirozenost má přece jen tendenci korigovat lež, protože svět na ní postaven prostě nemůže dlouho fungovat. Hlavním důvodem, proč padl komunismus, byl ten, že se stále hlouběji propadal do propasti mezi pravdou a lží.

Problém, který vyvstal s Rathem, je ten, že na rozdíl od mnoha jiných afér je tato krystalicky čistou ukázkou politika, který dělá přesný opak toho, co veřejně říká. Až do dnešních dnů jsme mohli vždy – pokud jsme chtěli – nějak věřit, že politici lžou jen z nutnosti a s nechutí. Jenže Rath si svoje lhaní užíval.

Doufám, že případ Rath bude dotažen do konce, my všichni budeme moci na základě zveřejněných důkazů nabýt jistoty, že tento muž byl odsouzen oprávněně. Pro českou společnost to může být skutečný zlom: může totiž nastartovat růst důvěry v demokracii a vládu zákona.

Je tady ale jeden problém. Nevyčítám ČSSD, že v Rathovi neodhalila zloděje, ale nechápu, jak je možné, že v něm nebyla schopna odhalit lháře. Tato otázka se týká i současných vládních stran a jejích politiků – od Béma až po Dlouhého.

Jedna děsivá odpověď je nasnadě: českým politikům možná vadí zlodějina (kéž by), ale lež ne. Kdoví, pro kolik z nich je totiž stejným politickým nástrojem jako pro Ratha. Jistě, za ta léta si i voliči navykli, že naši politici lžou, nebo přinejmenším zamlčují pravdu, a berou to jako samozřejmou součást veřejného života. Jenže to je naivní pohled na politiku, neboť její smysl a podstata se lhaním úplně vytrácí.

Pro nastartování důvěry v demokracii a vládu zákona nestačí, že bude Rath odsouzen soudem za korupci. Společnost ho musí odsoudit i za lež, aby čeští politici pochopili, že lhaní není menší hřích než zlodějina.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].