Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ost-blog

Antisemité

O antisemitském výpadu na časopis Kraus, který hodil na web jistý člověk, jehož jméno se mi protiví zmiňovat, už napsal skvělý editorial v dnešním tištěném Respektu šéfredaktor Erik Tabery, čímž mne osvobodil od potřeby reagovat.

Naštěstí pro Česko, v této zemi je antisemitismus aspoň prozatím držen na okraji, do seriózních médií neproniká a politici si dávají pozor na jazyk. Nedělám si iluze, že tady neexistuje, nicméně české společnosti slouží ke cti, že většina se tohoto zla štítí.

Na Slovensku je to poněkud složitější – po roce 1989 trvalo nějakou dobu, než se antisemitismus stal společensky nepřijatelný. Paradoxně tomu možná napomohlo i rostoucí vědomí historické odpovědnosti (slovo vina by bylo pro většinu Slováků příliš silné kafe) za deportace a smrt asi 70 tisíc slovenských židů v období fašistického státu za války.

Jenže krize a politický marasmus na Slovensku probouzí démony, o jejichž hibernaci jsem měl asi předčasné iluze. Ve slovenských Hospodárskych novinách (jsou stejně jako Respekt součástí vydavatelství Economia), vyšel minulý týden komentář zástupce šéfredaktora, v němž píše o jedné nové politické straně, že ji „založili a zaplatili velkopodnikatelé propojeni se zbrojařskou a židovskou lobby“.

Tuto novou politickou stranu (jmenuje se 99%) lze sice podezírat z podivného financování a v žádném případě ve mně nevzbuzuje sympatie, jenže to je v této chvíli vedlejší. Napsat, že je propojená s „židovskou lobby“ je čirý antisemitismus, který se takto projevil v seriózních médiích na Slovensku poprvé po mnoha letech.

Na Slovensku žije po holocaustu jen pár tisíc židů a naprostá většina z nich nepodniká. Židovská obec jen stěží udržuje své malé počty, její věkový průměr je vysoký a její hlavní starostí je postarat se o důstojné stáří svých členů. Napsat 70 let po holocaustu (první transporty začaly na Slovensku na jaře v roce 1942) o „židovské lobby“ může jen opravdu kovaný antisemita.

Ke cti slovenských novinářů nutno dodat, že deník SME ihned reagoval komentářem, který kolegu ze slovenských HN setřel. Snad to bude stačit.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].