0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Newsletter10. 7. 20244 minuty

Nečekané prvenství pro Balkán jako nejklidnější část Evropy

Čevapi Times: zase to Bulharsko, americký hotel na ruinách, výročí genocidy v Srebrenici

Jared Kushner a Ivanka Trump • Autor: Profimedia.cz

Čtete jeden z našich pravidelných newsletterů. Přihlaste se k jejich odběru a budou vám chodit do e-mailové schránky. Píšou je pro vás Tomáš Brolík, Pavel Turek, Magdaléna Fajtová, František Trojan, Ondřej Kundra, Jiří Sobota, Silvie Lauder a Andrea Procházková.

Dobrý den, dobro došli!

Vítám vás opět u Čevapi Times. Evropa v posledním týdnu žila volbami ve Velké Británii a ve Francii, kde o víkendu překvapivě zvítězila levicová koalice Nová lidová fronta a neméně překvapivě se na druhé příčce umístila centristická koalice Obnova prezidenta Emmanuela Macrona. Andrej Babiš sesbíral skoro všechny euroskeptiky a protiimigrační strany v Evropském parlamentu a jeho nová frakce Patrioti pro Evropu bude jednou z největších. Jeden z těchto „patriotů“ navštívil v Moskvě Vladimira Putina – a hned poté, co odjel, podniklo Rusko jeden z nejhorších útoků na Ukrajinu za poslední měsíce. 

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Ale protože zpráv o těchto událostech jste jistě vstřebali už velké množství, věřím, že si rádi odpočinete u zpráv z Balkánu – tentokrát nečekaně klidné oblasti Evropy. Je to možná překvapivé, ale v porovnání se západní Evropou působil jihovýchod kontinentu aspoň v tom posledním týdnu stabilněji. Minimálně na rozdíl od Francie, kterou čeká turbulentní léto, během nějž se musí naučit, co je vlastně ten parlamentní systém (pokud vás to zajímá, přečtěte si třeba tento rozhovor s politologem Janem Rovným). Na Balkáně se v posledních sedmi dnech zkrátka nestalo nic, co bychom už nezažili a co by nás snad mělo překvapit. 

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc