0:00
0:00
Kontext13. 5. 20255 minut

USA vs. Čína: Obchodní válka se odkládá, Trump narazil do zdi ekonomické reality

Důsledky nevypočitatelnosti jeho agresivního přístupu se však teprve projeví

Donald Trump zařadil zpátečku. Výsledek jednání jeho týmu s Čínou ohledně cel a obchodní války mezi oběma mocnostmi je všeobecně vnímán jako jeho kapitulace. „Málokdy se stává, aby byla ekonomická opatření odmítnuta tak zásadně a tak rychle, jako se to stalo s těmi, která Donald Trump vyhlásil v rámci svého Dne osvobození,“ píše deník The Wall Street Journal. „Je to vítězství pro ekonomickou realitu a pro americkou prosperitu,“ dodává v redakčním úvodníku. „Celní příměří s Čínou ukazuje hranice možností Trumpovy agrese,“ zní titulek deníku The New York Times. 

Připomeňme si, že na začátku dubna Trump vyhlásil tzv. reciproční cla v podstatě proti celému světu. Jejich smyslem bylo napravit údajné křivdy ve vzájemné obchodní výměně – Trump uvalil vysoká cla na země podle toho, jak vysoký obchodní deficit s nimi USA mají. Ekonomové nad postupem kroutili hlavou (jedno takové hodnocení si můžete poslechnout zde), trhy se vzbouřily a začaly padat, dolar začal ztrácet na hodnotě, proti zavedení cel protestovali i lidé v Trumpově okolí včetně podnikatele Elona Muska. Donald Trump nakonec platnost cel odložil o 90 dní, v platnosti ponechal pouze clo základní, platné pro všechny ve výši 10 procent. 

Čína byla jedinou zemí, která se proti opatření okamžitě vzbouřila a zavedla odvetná drakonická cla. Trump poznamenal, že se „Peking vydal špatným směrem“, a zavedl další odvetná opatření, takže celní válka eskalovala v řádu hodin. Nakonec Amerika uplatňovala proti Číně dovozní přirážku ve výši 145 procent, což se v podstatě rovná ekonomickému embargu. Peking zavedl vlastní opatření včetně omezení exportu vzácných kovů.  

↓ INZERCE

Nařízení měla jisté zpoždění, export čínského zboží do amerických přístavů přece jenom chvíli trvá. Zboží v amerických obchodech ale začalo postupně zdražovat s tím, jak se přístavy vyprazdňovaly. Pro Trumpa to jistě byla nepříjemná situace. Když jedna z poboček firmy Amazon oznámila, že začne v nabídce uvádět, jaký podíl na ceně tvoří celní přirážka, cítil prezident potřebu napadnout na tiskovce jmenovitě majitele Amazonu Jeffa Bezose a obvinit ho z politických kejklí. Firma nakonec své záměry odvolala. 

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc