Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Platy ve školství

Má brát učitelka víc než policista?

Vláda se bojí platového džina, zákon o 130 procentech pro učitele zůstane děravý

Ilustrační foto • Autor: Milan Bureš
Ilustrační foto • Autor: Milan Bureš

Závěr týdne přinese učitelům jednu dobrou a jednu špatnou zprávu. Roky slibovaná záruka nadprůměrných platů jde do finálního hlasování v Senátu a nejspíš projde. Jenže v podobě, která toho nakonec moc negarantuje - a dál ponechává výši učitelských mezd na každoročním politickém dohadování.

V praxi to bude znamenat, že učitelé s  velkým přidáváním nemohou počítat. Jasno bude až při sestavování státního rozpočtu na příští rok, tedy na podzim. V konsolidačním balíčku, kde se počítá s dvouprocentním krácením mzdových prostředků na všech státních pracovištích, má školství jako jediné v tomto bodě výjimku. Ale kolik učitelé dostanou, se neví. Mimo jiné proto, že vláda podle ministra školství Mikuláše Beka nebude chtít ostatní profese dráždit tím, že učitele výrazně zvýhodní.

130 procent, ale z čeho?

Senátoři mají příslušný zákon projednat ve čtvrtek a jde v něm o starý známý slib, že učitelské platy budou od příštího roku činit 130 procent celostátní průměrné mzdy. Znění je ovšem natolik gumové, že z něj nikdo nepozná, kolik bude brát. Uznává to i samo ministerstvo školství, a jak ukázalo úterní přípravné jednání v senátním výboru pro vzdělávání, už to tak asi zůstane, protože k  upřesňování v textu není vůle.

Nejdůležitější věta nového zákona říká, že při porcování rozpočtu a sestavování platových tabulek na další rok má stát postupovat tak, „aby celková výše finančních prostředků určených na platy učitelů ... odpovídala v měsíčním průměru na jeden úvazek učitele nejméně 130 % průměrné hrubé měsíční nominální mzdy“. Tato formulace je však děravá ve třech ohledech.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].