0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kontext28. 10. 20234 minuty

Česko podle Pavla potřebuje nový směr. Jak přesně by měl vypadat, ale neřekl

Prezident poprvé na Pražském hradě udělil státní vyznamenání, ocenil dvaašedesát osobností

Předávání státní vyznamenání • Autor: Jakub Plihal

Petr Pavel poprvé ve funkci prezidenta udělil státní vyznamenání a pronesl u příležitosti dne české státnosti slavnostní projev. Byl to jeho klasický proslov. Řekl vše, co měl a co se od nepopulistického politika očekává, zároveň jeho slovům chybělo cosi jiskrného. Nějaký hlubší rozměr, něco překvapivého, provokativního či neočekávaného, co ve svých vystoupeních míval kdysi Václav Havel, k němuž se Pavel ostatně v řeči hlásil.

Důležitou část projevu Pavel věnoval Evropské unii. Připomněl, že Česko leží v srdci Evropy, a jsme tak přirozenou součástí Evropské unie, projektu, který nám přinesl “mír a prosperitu”. Prezident zdůraznil, že EU dává lidem příležitosti, jaké jsme nikdy v moderní historii neměli. Vyzdvihl, že Češi mimo jiné můžou podnikat na trhu, jenž je čtyřicet pětkrát větší než tuzemský, každý na něm za rovných podmínek může prodávat své výrobky. EU dává Čechům práci, prohlásil Pavel,  označil ji za “náš domov”.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Zároveň polemizoval s přesvědčením časti lidí, že kdesi ve vzdáleném Bruselu se rozhoduje o nás bez nás. Trval na tom, že Evropa jsme my Češi, Slováci, Francouzi, Poláci, Pobaltí. A je jen na nás, jak s naším osudem naložíme. “Jsem hrdým Čechem a cítím silnou sounáležitost s Evropou,” uvedl Pavel.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc