Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Sociální sítě

Boj, jaký svět nezažil: Jourová vs. Twitter

Jak rozumět plánu Evropské unie přinutit sociální sítě k poslušnosti

Mark Zuckerberg a eurokomisařka Věra Jourová v Bruselu, 2020 • Autor: REUTERS
Mark Zuckerberg a eurokomisařka Věra Jourová v Bruselu, 2020 • Autor: REUTERS

Zakáže Věra Jourová Twitter? Taková otázka - s menším či větším úšklebkem - obíhala českým internetem poté, kdy si evropská komisařka pro hodnoty a transparentnost v rozhovoru pro Český rozhlas Plus postěžovala na malou ochotu zmíněné sociální sítě podílet se na nových evropských pravidlech pro fungování takových platforem. „A mohlo by to skončit i zákazem Twitteru v EU?“ zeptal se redaktor. „Mohlo,“ připustila Jourová.

Posluchač z Česka, jehož státní instituce zrovna nevynikají důsledností, si takovou věc umí stěží představit a má tendenci lomit rukama nad zvůlí bruselské bafuňářky. Co když ale EU skutečně zavede pravidla a majitelé Twitteru na ně budou ostentativně kašlat? Má Evropská komise (a tedy Jourová) srazit podpatky a dělat, že to nevidí? To asi těžko… Další možností je, že EU pravidla, která vzbuzují takový odpor, neschválí. Na to je ale pozdě. Jak prohlásila Jourová, vše začne platit už na konci léta.

Co tedy vlastně začne platit? V několika posledních letech pracuje Evropský parlament a Evropská komise na sérii právních norem, které mají ambici reagovat na nejnovější trendy kolem sociálních sítí, umělé inteligence, kryptoměn nebo kybernetické bezpečnosti. V rámci toho vznikl Akt o digitálních službách (Digital Services Act).

Jeho idea se opírá o přesvědčení, že v evropském digitálním prostoru by se měla podle jednotných pravidel  prosazovat ochrana trhu (při práci s reklamou nebo vstupu menších firem do tržní soutěže) a potírat bezpečnostní rizika. Právě potírání rizik je přitom z pohledu veřejnosti nejspornější.

Smazat, nebo brzdit sdílení

Norma vznikala na základě přesvědčení, že na sociální sítě se dostává za prvé nezákonný a za druhé škodlivý obsah. V prostředí velmi silných hráčů a absence pravidel si přitom samy technologické firmy určují, jak se má s obsahem na jejich sítích naložit. A to chtějí unijní zákonodárné instituce změnit, protože společenské či politické důsledky takového nakládání jsou obrovské.  

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].