Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Rozpočet prošel. Komunisté nezklamali, Babiš ano

Vláda vzala peníze armádě, i když prý je zase vrátí

Vojtěch Filip při projednávání rozpočtu • Autor: Milan Jaroš
Vojtěch Filip při projednávání rozpočtu • Autor: Milan Jaroš

Česko má přes počáteční neshody schválený státní rozpočet pro příští rok. Vláda nakonec ustoupila a kývla na škrty v armádním rozpočtu, které požadovali komunisté a které ještě den před hlasováním odmítala.  Kuriózní dohoda s komunisty počítá s tím, že armáda peníze stejně nakonec dostane, byť nejspíš ne úplně původního plánu.

Během schvalování rozpočtu to prohlásil premiér Andrej Babiš, ministr obrany Lubomír Metnar a nakonec to připustili i komunističtí poslanci. „Budou jen v jiném složení a v jiném čase,“ uvedl bez dalších podrobností k výsledným výdajům na obranu komunistický poslanec Leo Luzar.

Armádní rozpočet sněmovna snížila o deset miliard na 75,4 miliardy korun. Pro hlasovali poslanci ANO, sociální demokraté a komunisté. Komunistický pozměňovací návrh je formulovaný obecně jako snížení financí v kolonkách „Zajištění obrany ČR silami Armády ČR“ a „Vytváření a rozvoj systému obrany státu“. Peníze se přesouvají do kolonky Všeobecná pokladní správa. I z ní je vláda může utratit, jen nejsou zákonem vázané na konkrétní účel.

Zatím tedy nelze s jistotou říct, jak se přesun – a případné vrácení – v praxi projeví. Generálové i ministr obrany se škrtům až do poslední chvíle vehementně bránili kvůli tomu, aby se nerozpadly již dohodnuté splátky za nakoupenou techniku a aby šlo podle plánu odstartovat i nové objednávky. Kvůli těmto zakázkám a dobré pověsti před dodavateli Metnar ještě tento týden označoval škrty za nemyslitelné. Po hlasování ale ujišťoval, že nákupy nijak ohroženy nebudou.

To po hlasování připouštěli paradoxně i komunisté. Podle Luzara jsou komunisté smíření s tím, že vláda může s penězi ve Všeobecné pokladní správě nakládat podle vlastní vůle. I tak má ale má ale podle něj přesun smysl: komunisté ho hájí tím, že můžou být potřeba další zdroje na boj s koronavirem a že vláda se v takovém případě nebude moci vymlouvat, že je neměla. "My vnímáme potřeby armády a nechceme jí nic brát. Jen říkáme: dejte tam peníze raději takto nevázaně a uvidíte, jak to půjde s covidem,“ vysvětluje Luzar.

I kdyby byl ale škrt jen formální, bude pořád znamenat přinejmenším další zhoršení pověsti Česka coby země, na kterou je v rámci investic do obrany spolehnutí. V horším případě reálné seškrtání nákupů, které měla vláda dlouhodobě naplánované a které měly vést k lepšímu vybavení. Je také možné, že součástí dohody s komunisty je přeskupení některých nákupů tak, aby to vyhovovalo více domácím zbrojařům, kterých se komunisté ve výrocích z poslední doby hodně zastávali. Podle Luzara obecně platí, že jeho strana domácí výrobce ráda podporuje, sám za svůj okrsek zmiňuje třeba Tatru – nicméně žádná protekce pro ně podle poslance součástí dohody s Babišem není.

Neprůhledné machinace v tak důležité věci, zvlášť při účasti komunistů,  každopádně vypadají podezřele a nemístně. Jde o smutnou tečku za přípravou celého rozpočtu, který má i jiné vady. Kvůli koronaviru – ale nejen kvůli němu – je naplánován se schodkem 320 miliard (po letošku nejvyšším v historii), a to bez větší snahy někde šetřit.

Navíc rozpočet jako celek se v nevídané míře míjí s realitou, a tak se nejen kvůli armádě bude muset během roku předělávat. Není v něm započten útlum ekonomiky spojený s pokračováním koronavirové pandemie a hlavně výpadek daní v objemu 100 miliard, odhlasovaný paralelně v parlamentu v rámci rušení superhrubé mzdy.

Rozpočet je specifický zákon, který ze sněmovny už neputuje do Senátu, ale rovnou k prezidentovi. Ten ho už slíbil podepsat. Formálně je tedy proces skoro u konce – rozpočet je na světě, jen neodpovídá tomu, jak vláda bude s penězi skutečně hospodařit, a v konkrétním případě armády ani tomu, co by Česko potřebovalo.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].