Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Babiš stále častěji dokazuje, že slova pro něj nic neznamenají

Jen říká, co ho zrovna napadne - anebo ještě hůř, co se mu zrovna hodí

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Premiér Andrej Babiš je přesně tím, za koho ho právě chcete mít – nebo za koho chce, abyste ho měli. Jednou se prezentuje jako stoupenec Západu, Evropské unie a NATO, jindy na tyto instituce a jejich představitele tvrdě útočí.

Naposledy to potvrdil v pondělí v debatě s dalšími premiéry na Bledském strategickém fóru, kde se probírala budoucnost Evropy po brexitu a dopady koronaviru v širších souvislostech. Když se britský moderátor Nik Gowing v panelové diskusi zeptal na úroveň právního státu ve střední Evropě, vzal si Babiš slovo a prohlásil: “Nepřišel jsem sem diskutovat o V4 a právním státu. Nevím, kdo jste, ale vím, že vaše otázky jsou založené na fake news z Guardianu a Spiegelu.”

Premiér neuvedl žádný konkrétní příklad fake news, jen dotyčná média lživě onálepkoval. A nechme teď stranou i to, že o dramatické destrukci právního státu opakovaně a v konkrétní rovině mluví i Babišem nominovaná eurokomisařka Věra Jourová; nejde tedy o žádné výmysly.

Nejpodstatnější je, jak Babiš stále častěji dokazuje, že slova pro něj nic neznamenají. Že jen říká, co ho zrovna napadne - anebo ještě hůř, co se mu zrovna hodí. Tady se chtěl evidentně zalíbit maďarskému premiéru Viktoru Orbánovi a spol. Což by nevadilo, kdyby nezastával funkci premiéra -  tedy post, kde by slova a činy měly mít alespoň elementární konsistenci. To se však evidentně neděje, proto je stále těžší brát vážně cokoliv, co říká. A vůbec nic na tom nemění, že od Orbána získal na setkání příslib, že Češi budou moci za určitých podmínek do Maďarska přijet, i když země zpřísňuje protipandemická opatření.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].