Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

O čem byste měli vědět

Kouzlo včasného odchodu. Skotská premiérka dobrovolně opouští funkci

Souhrn: Vláda se shodla, že chce zvýšit důchody od června v průměru o 750 korun

Autor: REUTERS
Autor: REUTERS
Nicola Sturgeon oznamuje, že odstoupí • Autor: REUTERS
Nicola Sturgeon oznamuje, že odstoupí • Autor: REUTERS
Geoffrey Hinton
Geoffrey Hinton

Legendární skotská premiérka Nicola Sturgeon ve středu nečekaně rezignovala. Drobná žena byla stálicí skotské politické scény několik desetiletí, v čele tamní vlády stála nepřetržitě deset let, její nacionalisticko-progresivistická Skotská národní strana skotské politice zásadně dominuje. Sturgeon se stala v krátké době druhou světově významnou političkou, která svůj post dobrovolně a s jistou grácií opustila - první byla zhruba před měsícem novozélandská premiérka Jacinda Ardern.

Sturgeon na nečekané tiskovce ostatně argumentovala podobně jako její novozélandská kolegyně. Dvaapadesátiletá politička dobrovolný odchod zdůvodnila ubýváním sil. V čele vlády stojí od prohraného referenda o skotské nezávislosti v roce 2014. Skotské tažení za nezávislost stojí na křižovatce a bude si muset vybrat novou taktiku, což znamená běh na dlouhou trať. A Sturgeon tvrdí, že nemůže stranu nasměrovat k cíli, pokud si zároveň není jistá, zda vytrvá až do jeho naplnění. Když začínala s politikou, byla přesvědčená, jak sdělila novinářům, že součástí politického umění je schopnost „téměř instinktivně rozeznat chvíli, kdy je dobré odejít“. Ten okamžik právě nastal.

Na věc lze samozřejmě pohlédnout méně vznešeně. Skotské premiérce se v poslední době nedařilo. V uplynulých týdnech její vláda snad poprvé zásadně rozštěpila i stoupence vlastní strany, když se ukázalo, že nedomyslela progresivní zákon o genderové politice. Ten mimo jiné umožňoval, aby byly odsouzené trans ženy bez složitých procedurálních překážek na vlastní žádost přemístěny do ženských věznic. Opatření velmi rychle explodovalo, neboť se ukázalo, že tímto způsobem mezi vězenkyně doputovala osoba s biologickým mužským pohlavím odsouzená za dvojnásobné znásilnění. Vláda tak musela po rozsáhlých protestech couvnout a opatření změnit.

Zároveň se skotská touha po samostatnosti skutečně ocitla na rozcestí. Britská konzervativní vláda v Londýně systematicky ignoruje úsilí Edinburghu o vyhlášení druhého referenda, ale bez jejího souhlasu skotská premiérka vyčerpala legální možnosti, jak postupovat dál. Před nacionalisty stojí rozhodnutí, zda se pustit do přímé konfrontace s Londýnem, tedy vydat se v nějakém smyslu směrem katalánských separatistů. Ti, jak známo, dopadli neslavně a tamní politická reprezentace nakonec částečně skončila ve vězení nebo v exilu. 

Sturgeon prosazovala, aby byly příští parlamentní volby rámovány jako neformální referendum o samostatnosti. Teď tvrdí, že tak zásadní rozhodnutí již musí učinit nový lídr, který je pak také schopen až do konce nést jeho tíhu. Zda není vše komplikovanější a zda premiérka Sturgeon - podobně jako prokazatelně premiérka Ardern - ze všeho nejvíce neztrácí podporu ve vlastních řadách, bude jistě předmětem spekulací. Takové je ale kouzlo včasného odchodu: ze scény se vytrácíte s úsměvem a podle scénáře, který jste si napsali sami. Jiří Sobota


Zvolený prezident Petr Pavel zahajuje svou dvoudenní návštěvu Karlovarského kraje. Navštíví Cheb, Sokolov či Jáchymov. Znovu se schází Rada České televize, která se začne zabývat volbou generálního ředitele ČT. Nový Zéland zasáhlo zemětřesení, zatím nejsou hlášeny žádné škody. Slavný kanadský řetězec kaváren Tim Hortons otevřel první pobočku v Pákistánu, na kávu či zákusky zájemci čekali hodiny. Jednapadesáté narozeniny slaví (stále aktivně hrající) hokejista Jaromír Jágr a padesáté slaví běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová. Zlínští policisté řeší anonymní oznámení o uložení bomby v jedné z firem v Otrokovicích. Koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), Piráti a STAN schválili koaliční smlouvu v Praze. Senátoři odhlasovali zákaz prodeje nikotinových sáčků. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka odvolal generálního ředitele úřadu práce Viktora Najmona. Za masivním úhynem lachtanů v Peru stojí podle vědců ptačí chřipka. Končí vládní zmocněnec pro oblast médií a dezinformací Michal Klíma; společně s ním zanikne i sama funkce. Policisté náhodou našli pohřešovaného starostu obce Milý Zbyňka Šagáta. V databázi pohřešovaných byl už několikrát, vždy na několik dní odešel a po pár dnech se opět vrátil. Český velvyslanec v Bělorusku Tomáš Pernický se vrací do Prahy, kde se ujme role ředitele protokolu v prezidentské kanceláři Petra Pavla. Jeho nástupce zatím není jasný. Státy NATO podle generálního tajemníka Jense Stoltenberga zvýší výrobu munice. Premiér Petr Fiala se příští týden ve Varšavě sejde s americkým prezidentem Joe Bidenem. Tématem jednání budou bezpečnostní hrozby a pomoc Ukrajině. Vláda se shodla, že chce zvýšit důchody od června v průměru o 750 korun. Nepodaří-li se do dvou měsíců připravit regulaci látky kratom, chce ji ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) zařadit na seznam návykových látek. Jihlavská zoo se letos chystá rozšířit chov o pár kočkodanů Rolowayových a antilopy chocholatky modré. Závisí to ale na tom, zda dostane peníze, které má blokované ve Sberbank CZ. Novým ústavním soudcem se stal bývalý děkan brněnské právnické fakulty Jan Svatoň. Do funkce ho na Pražském hradě jmenoval prezident Miloš Zeman.


Newslettery a nový informační servis si můžete objednat k odběru na adrese https://www.respekt.cz/newslettery

Předchozí vydání najdete na webu respekt.cz v rubrikách Informační servis a Newsletter

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].