Výsledek podzimních voleb se podle očekávání stal pouze katalyzátorem vnitřní rozštěpenosti Strany zelených. Zářijový teplický sjezd sice vynesl do čela Bursíkovy přívržence (Kateřina Jacques i Ondřej Liška se stali místopředsedy strany), Republiková rada, která byla do té doby označována „za druhou hlavu“ strany, postupně ztrácí vliv. Dvacet jejích členů, kteří byli zvoleni na minulém sjezdu, byli odvoláni. Předsedkyně rady Olga Zubová se vzdala funkce. Nyní se vede spor, kdy a zda vůbec bude rada doplněna o dvacet lidí.
Názorové spory se projevují i na půdě sněmovny, kdy po jednání Republikové rady v Pardubicích minulý víkend poslankyně Olga Zubová a Věra Jakubková klub opustily. Jakoubková dokonce hovořila o tom, že nejmenší poslanecký klub ve sněmovně čítající šest členů již minimálně půl roku nefunguje.
Již před sjezdem v září mnozí politologové i novináři upozorňovali na možný rozpad strany. To nakonec řekla ještě před volbou neúspěšná kandidátka na předsedkyni strany Dana Kuchtová, která se obávala, že se obě křídla nepodaří ve straně názorově sjednotit. Již v té době vyjádřila pro Respekt.cz názor, že Strana zelených v krajských volbách neuspěje. To se nakonec potvrdilo.
Zelení nezískali ani jednoho krajského zastupitele a nedařilo se jim ani ve volbách do Senátu. Rovněž neuspěli ani v jednom obvodě, ačkoliv nominovali řadu známých tváří (za všechny uveďme Michaela Kocába). Agentura STEM uvedla, že zelené nepřišla podpořit až třetina voličů, která je v roce 2006 volila do sněmovny. „Naprosto se rozložila voličská základna Strany zelených. Věrná své předloňské volbě zůstala jen čtvrtina, třetina voličů SZ z června 2006 volit vůbec nepřišla,“ uvedla agentura v tiskové zprávě.
Spor o interpretaci
Jakubková se Zubovou reagují na to, že vedení strany nedostatečně reflektuje svůj podíl na volebním debaklu. Podle nich zelení propadli kvůli tomu, že neplní stranický program. Nejvíce jim však vadí, že Martin Bursík chce hlasovat pro umístění amerického radaru v Brdech. Poslankyně již vyzvaly Bursíka, aby z vedení strany odstoupil. Ten naopak reagoval na odchod poslankyň z klubu slovy, že to je pro něj „úleva“, protože již jejich výroky nebudou považovány za výroky poslanců strany.
Předsednictvo naopak interpretovalo neúspěch strany jako špatnou komunikaci a neschopnost prodat své úspěchy veřejnosti. Hovořilo se o nedostatku humoru. Do budoucna si strana vytkla následující úkoly: Zlepšit komunikaci úspěchů ve vládních resortech, prohloubit zakotvení strany v regionech, otevřít se mladým lidem a soustředit se nyní na volby do Evropského parlamentu.
Členkou zůstanu
Jak si dále ve straně představuje svoje fungování poslankyně Jakubková? „Členkou zůstanu, pokud budou zelení o mne stát. Krajská organizace za mnou stojí,“ řekla nyní nezařazená poslankyně zvolená za Moravskoslezský kraj. Jako poslankyně zůstává i nadále členkou Republikové rady. Vadí ji však, že v radě nyní chybí dvacet členů. „V současnosti to je nefunkční orgán, nemůže volit svého předsedu,“ zdůraznila v rozhovoru pro Respekt.cz.
Podle Jukubkové by se měl sjezd konat co nejdříve, aby dovolil odvolané členy rady. „Republiková rada je nyní pahýl. Současně však schvaluje kandidáty do voleb. Bursíkovi se současný stav hodí,“ dodala.
První místopředseda strany Ondřej Liška připustil, že by se sjezd měl konat co nejdříve, do evropských voleb to však rozhodně nebude. „Do voleb se to určitě nestihne. Sjezd by však měl změnit i stanovy,“ sdělil Respektu.cz Liška. Debata o změnách stanov hrozila zablokováním teplického sjezdu a byla tak odložena na neurčito. Měly by podle Lišky vzpurné poslankyně opustit stranu úplně? „To se teprve ukáže. Bude záležet na tom, jak budou hlasovat.“
Předsednictvo strká hlavu do písku
Odvolaný místopředseda Republikové rady a velký kritik Bursíkova vedení strany Matěj Stropnický je přesvědčen, že by měla být rada dovolena. „Nyní jsou v radě síly opoziční a Martina Bursíka vyrovnané,“ sdělil pro Respekt.cz s tím, že rada je podle současných stanov nejvyšším orgánem strany a má klíčové pravomoci – schvaluje rozpočet a kandidátky. V současnosti se však nechce pro média příliš vyjadřovat o současných poměrech ve straně, když nezastává žádnou vysokou stranickou funkci.
Kritizuje však vedení strany za to, že nepřijalo žádnou osobní odpovědnost za katastrofální výsledek voleb. „Předsednictvo strčilo hlavu do písku. Bursík v čele strany automaticky neznamená vítězné volby,“ dodal s tím, že pokud SZ neuspěje ani v evropských volbách, očekává, že se bude na podzim příštího roku konat nový sjezd, který by měl být i volebním.
Chybí komunikace
Ve vedení Republikové rady tak nyní zůstává pouze jedna místopředsedkyně - Jana Drápalová. Ta ovšem tvrdí, že funkce ve vedení RR má nepolitický význam, která je pracovního charakteru. „Matěj Stropnický si tuto funkci spletl s funkcí politickou,“ uvedla Drápalová pro Respekt.cz.
Hrozí podle ní rozpad Strany zelených? „Hrozí to, že lidi kteří nesouhlasí s vedením budou vystupovat tak, že to stranu poškodí,“ myslí si. Podle ní je třeba změnit stanovy strany, které vznikly za minulého vedení v době předsedy Jana Beránka. „Podstata problému však není ve stanovách, ale v komunikaci,“ zdůraznila Drápalová.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].