Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Denní menu, Politika

Ukrajinská hrdinka Savčenko byla obviněna z plánování převratu

Nadija Savčenko před kyjevským soudem • Autor: REUTERS
Nadija Savčenko před kyjevským soudem • Autor: REUTERS

Větší otočku osudu si těžko představit. Před dvěma lety Nadiju Savčenko Ukrajina oslavovala, teď ji policie zatkla pro podezření z plánování teroristického útoku na vlastní zemi.

Bývalá ukrajinská vojenská pilotka byla na začátku války s Moskvou, v roce 2014, zadržena -  podle její verze - na ukrajinském území a odvlečena do Ruska, kde s ní dva roky probíhal soud. Byla obviněna z účasti na vraždě dvou ruských novinářů, které zasáhla minometná palba. Savčenko obvinění odmítala; svým vzdorem a výsměchem ruskému prezidentovi Putinovi zpoza mříží se stala na Ukrajině i za jejími hranicemi symbolem odporu proti ruské agresi. V roce 2016 ji Rusko v rámci výměny zajatců vydalo zpět Ukrajině. Národní hrdinka byla mezitím zvolena do parlamentu, mluvilo se o ní jako o možné prezidentské kandidátce. Pak se věci zvrtly.

Savčenko si nebrala servítky, stala se horoucí kritičkou prezidenta Porošenka - což ovšem doplnila řadou kontroverzních, pro Ukrajince nesrozumitelných a následně odmítaných kroků a výroků. Navrhovala přijmout anexi Krymu výměnou za návrat Ruskem okupovaných území na východní Ukrajině - to je na Ukrajině a v ukrajinské politice především tabu. Zasazovala se o návrat ukrajinských zajatců z ruského zajetí, ovšem v rámci toho absolvovala tajná jednání s představiteli obou takzvaných vzbouřeneckých republik, Doněcké a Luhanské lidové republiky, což hraničí s vlastizradou. Několikrát se také nechala slyšet, že demokracie možná není pro Ukrajinu to pravé a diktatura se hodí víc.

A teď je ve vězení. Ve čtvrtek ji parlament zbavil imunity a mohla být zatčena. Policie ji obviňuje z toho, že hodlala vyhodit do povětří parlamentní budovu, důkazem jsou nahrávky spikleneckých konverzací, jejichž pravost Savčenko nevyvrací. Policie ji také viní z toho, že vstoupila na půdu parlamentu s ukrytou pistolí a třemi granáty v kabelce. Savčenko prohlásila, že k tomu se vyjádří jen pod detektorem lži v přímém televizním přenosu.

Pochopitelně popírá, že by hodlala vraždit. Hájí se tím, že celou dobu věděla, že jde o provokaci, a s nasazenými policejními agenty hrála hru, aby mohla v závěru veřejnosti odhalit proradnost ukrajinských bezpečnostních služeb a úřadů. Jak celá ta pozoruhodná historie skončí, to teď neví na Ukrajině nikdo. Možné je říct jen to, že prezidentkou už Nadija Savčenko nejspíš nebude.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].