Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu

Trump svědčí vědě. Svět se ujímá výzkumníků, které postihl zákaz vstupu do USA

Autor: Profimedia, New York Times
Autor: Profimedia, New York Times

Nemá pravdu ten, kdo říká, že nový americký prezident Donald Trump jen škodí. Svědčí totiž vědě, byť velmi zprostředkovaně. Nepromyšlený zákaz vstupu občanů sedmi převážně muslimských států na území Spojených států dostal do prekérní situace řadu výzkumníků a výzkumnic, kteří měli tu smůlu, že se v době výnosu nacházeli na vnější straně amerických hranic. Nedostanou se totiž na svá pracoviště.

A jak píše server Quartz, jiní výzkumníci z celého světa (především z Evropy) na to promptně zareagovali. Evropské sdružení pro molekulární biologii sestavilo seznam míst, která bezprizorním vědcům a inženýrům nabízejí útočiště. V době psaní tohoto menu jich bylo 613. Někdo nabízí počítač a stůl a ubytování, pro dobrodužnější a skromnější povahy je tu nabídka gauče v laboratoři na přespání. V jiných institucích mohou „vědci v nouzi“ nejen omezeně pokračovat ve své práci, ale klidně se zapojit do tamních projektů a publikovat.

Podle posledních součtů se v Americe nenarodilo pět milionů vědců, vývojářů a inženýrů, kteří ve Spojených státech působí. Z celkových třiceti milionů to je osmnáct procent, tedy každý šestý. Trump nejspíš ani v budoucnu nezakáže vstup do USA úplně všem a úplně napořád - i když kdo ví. Pět milionů vypuzených mozků, to už nicméně je slušná injekce okolnímu vědeckému světu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].