Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Světoznámá pařížská univerzita se bojí ruské pomsty. Zrušila přednášku novináři, který kritizuje Putina

Autor: Globe Media /  Reuters
Autor: Globe Media / Reuters

Je akademická svoboda na hrdém intelektuálním Olympu země ohrožena, ptá se francouzská mutace serveru BuzzFeed poté, co vyšlo najevo, že francouzská univerzita v obavě z reakce Moskvy zrušila přednášku kritikovi současného ruského prezidenta.

Na pařížské škole pro politická studia známé pod zkratkou Sciences Po měl v lednu vystoupit americký investigativní novinář David Satter, který dlouhodobě sleduje Rusko a ve své nejnovější knize s názvem Čím méně víte, tím lépe spíte mimo jiné tvrdí, že výbuchy v moskevských činžácích na konci 90. let zinscenovaly ruské tajné služby, aby otevřely cestu Vladimiru Putinovi k čečenské válce a pomohly mu upevnit moc v zemi.

Dva dny před akcí plánovanou na 19. ledna však škola tiše a bez vysvětlení stáhla pozvánku ze své webové stránky. Že už nemá chodit, se Američan podle svých slov dozvěděl od známého. Oficiálně ho údajně nikdo ze školy ani nekontaktoval, aby mu situaci objasnil.

Zaměstnanec Sciences Po, který pod příslibem anonymity mluvil s reportérem BuzzFeedu, tvrdí, že škola se rozhodla přednášku zrušit ve strachu z toho, jaký dopad by měla na vztah s partnerskými institucemi v Rusku. Sciences Po má družbu s pěti ruskými školami včetně státní Lomonosovovy univerzity a diplomatického institutu pod zkratkou MGIMO, kam jezdili na vyučenou za komunismu i čeští zájemci o diplomacii. Pařížská univerzita se údajně obávala, aby nebyl narušen výměnný program mezi školami a aby studenti Sciences Po, kteří jsou momentálně v Rusku, nebyli vyhoštěni.

Pořádající oddělení univerzity nazvané Středisko pro mezinárodní výzkum (CERI) se tak podle tohoto zaměstnance rozhodlo “samo sebe dopředu zcenzurovat”. “Je to směr, kterým CERI už nějakou dobu jde. Před několika měsíci středisko odmítlo hostit debatu s ukrajinským premiérem,” pokračoval zmíněný zdroj a uvedl také, že když škola loni v květnu uspořádala konferenci o Čečensku, obrátila se na její vedení se stížností ruská ambasáda v Paříži. “Tentokrát se už raděj rozhodli pro autocenzuru, což je brutální,” dodal.

Také David Satter si myslí, že důvodem zrušení přednášky byl strach z ruské pomsty na škole. “Přednášel jsem na Oxfordu, v Cambridge, všude možně. Moje kredibilita tudíž ve hře není,” dodal americký novinář. Reportér BuzzFeedu kontaktoval vedení střediska CERI kvůli oficiálnímu vyjádření, ale neúspěšně. Paradoxně Satterovy knihy našel ve školní knihovně - včetně zmíněného Rusy napadaného titulu Čím méně víte, tím lépe spíte. A prý jde z ruky do ruky.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].