Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Kdo se zajímá, půjde do naha. Ukrajinští politici vrací úder nevládkám

Ukrajinský parlament • Autor: AP
Ukrajinský parlament • Autor: AP

Ukrajinský zákon, který přikazoval všem ukrajinským úředníkům a státním zaměstnancům, nakládajícím se státními penězi, vykazovat majetek a příjmy v přehledném elektronickém registru, byl svého druhu revoluce. A taky pro mnoho kyjevských revolucionářů z přelomu let 2013 a 2014 důkaz, že povstání proti prezidentu Janukovyčovi mělo smysl.

Zákon stále platí a dokonce i dobře funguje. Lidé, k jejichž kontrole má přispívat, ale “vrátili úder” loni v létě, kdy odhlasovali, že stejná pravidla budou platit i pro “antikorupční aktivisty”. Tedy ty, kteří do příslušných registrů nahlížejí nejčastěji. A trvají si na svém. Povinnosti pro nevládky začala platit od letošního dubna, ukrajinský parlament na poslední chvíli hlasoval o zrušení zákona, který kritizují západní partneři země - a hlasoval proti. Členové nevládek tak musí vykázat veřejně svůj majetek, a už tak činí.

A tak třeba víme, že Vitalij Šabulin, šéf nevládky AntAc, jedné z nejdůležitějších při kontrole politiků a úředníků, si v loňském roce přišel na zhruba sedm set tisíc českých korun. Na kyjevského právníka a šéfa středně velké organizace to není částka, která by měla vzbuzovat pozornost.

Pro zastánce zákona, především politiky z národovecké a pravicové Radikální strany, je to jasný důkaz, že takzvaní protikorupční aktivisté jsou placenými zahraničními agenty, pracujícími proti zájmům země. Šéfa Radikálů, Oleha Ljaška, zmíněný AntAc upozorňuje na to, že v pochybné soukromé loterii vyhrál zhruba půl milionu korun, a také vykazuje milionové příjmy, i když už léta v ničem nepodniká.

Jak ale samotní pracovníci AntAcu přiznávají, pozornost veřejnosti je teď upřená na jejich (a pracovníků jiných organizací) osobní vozy, byty a průměrné kyjevské příjmy, nikoliv na majetky politiků v parlamentu, kde je opravdu překvapivé množství multimilionářů. A otázky, kde se tyhle majetky vzaly, jsou v mnoha případech na místě.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].