sobota 17. 9. 2016

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Bylo to před třemi lety, když se Travis Cornettrozhodl, že nezbývá nic jiného než přeměnit svou bukolickou usedlost v Severní Karolíně v bytelné opevnění. Nejprve nainstaloval kamery, pak přibyly cedule Vstup zakázán doplněné výhrůžkou, že narušitelé budou potrestáni, a nakonec si pořídil kalašnikov. Travis Cornett byl plný odhodlání, že na jeho ženšen nikdo ani nesáhne.

Suzy Khimm přináší na serveru Foreign Policy zevrubný pohled na globální trh s ženšenem, z něhož se v posledních sezónách stal takřka zlatý důl. Zabezpečená farma firmy Hifh Country Ginseng se skutečně stala terčem zloděje, který po ženšenu prahl ze stejných důvodů, z jakých se Cornett pustil do jeho pěstování.

Reklama
Reklama

Globální trh s tímto kořenem, jenž má využití v tradiční čínské medicíně, se dnes odhaduje na dvě  miliardy dolarů. Popularita produktů s ženšenem se neomezuje jen na Čínu, ale narůstá i v Koreji, Singapuru, Malajsii a mnoha dalších zemích s výraznou čínskou minoritou.

photo_main_4
Autor: X High Country Ginseng

Drtivá většina produkce ženšenu dnes pochází z velkofarem, kde se nešetří pesticidy, a stín tu zajišťují dřevěné nebo látkové zábrany. Divoký ženšen, který roste v lesích, se sice těší větší oblibě; je považovaný za účinnější a na trhu má větší cenu. Ale právě takový se dnes pěstuje už jen v Americe na farmách, jako je ta Cornettova. Z toho důvodu je terčem nájezdů, které jsou už tak masivní, že mu může hrozit vyhubení.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Na prvním místě singlového žebříčku kralovala Jennifer Lopez a nejprodávanější bylo Maxwellovo album Now. A přesně v onen den, na který nikdo nezapomene, vyšlo nové album Boba Dylana Love and Theft, přelomové Blueprint od Jay-Zho, ale také God Hates Us All od Slayer.

Řeč je o 11. září 2001. Z hlediska dobového soundtracku, který nezamýšleně doprovázel teroristické útoky na budovy WTC, je však daleko zajímavější vzpomenout na skladby, jež se tehdy rádia rozhodla nehrát. Přesně týden po útocích totiž konglomerát Clear Channel Communications, který obhospodařoval 1200 rozhlasových stanic s dosahem 110 milionů posluchačů, vydal interní seznam více než 150 skladeb, které není radno v těchto chvílích pouštět.

Reklama
Reklama

Šlo o skutečně kuriózní mix s parametry absurdity i černé komedie, kde se vedle sebe ocitly skladby jako Imagine, Ruby Tuesday, American Pie či kompletní katalog kapely Rage Against The Machine. Z éteru zmizely mírové písně jako What a Wonderful World, ale i skladby s válečnou tématikou všeho druhu jako třeba Knockin’ on Heaven’s Door - a to jak v Dylanově verzi, tak od Guns N'Roses.  Aby toho nebylo málo, slušelo se vynechat i všechny písně s leteckou tématikou jako Learn to Fly od Foo Fighters i Leaving on a Jet Plane.

Text Roba Harvilla s názvem Banned in the USA na serveru Medium se po patnácti letech vrací k tomuto výraznému cenzorskému opatření. Kromě jistého komického rozměru, jaký celá událost měla, zvlášť když interní směrnice vyšla najevo, Harvill přináší také rozhovory se členy kapel jako System of a Down, Filter nebo Slipknot. Všech se zákaz nějakým způsobem dotýkal a všem poznamenal rozjeté kariéry. Ze zakázaného singlu Chop Suey! od System of a Down se však i přes refrén o sebevraždě stal symbol doby a kapelu vynesl na první místo Billboardu, ač jej rádia nehrála.

https://www.youtube.com/watch?v=CSvFpBOe8eY