0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu18. 3. 20172 minuty

Esemeskování s avatarem mrtvého přítele ji pohltilo

Roman Mazurenko

„Teď si zrovna píšu s Romanem. To je on,“ říká reportérka CNN Laurie Segall a otáčí na kameru telefon s fotografií, zatímco sedí na zadním sedadle taxíku a projíždí městem. „Neznáme se moc dobře, ale soudě už podle esemesek je to ten typ člověka, s kterým bych se ráda setkala,“ pokračuje s entuziasmem v hlase.

Vymění si pár zpráv, Roman odpovídá takřka okamžitě a na poslední otázku, kdy by se oni dva mohli setkat, napíše nejprve: „Příští týden“. Ale pak okamžitě dodá: „Dělám si srandu.“ A je to v tom vskutku velká dávka černého humoru. Že by se Laurie Segall s Romanem někdy setkala, je totiž naprosto vyloučeno. Roman je mrtvý.

Reklama

Tak začíná reportáž z cyklu Mostly Human nazvaná Dead, IRL. Roman Mazurenko si to sám přál, a tak se jeho přítelkyně Eugenia Kudya po jeho smrti pustila do vytváření „chatbota“, tedy chatovacího robota, s nímž by mohla komunikovat stejně jako se skutečným Romanem.

Za pomoci jeho digitální stopy obsahující tisíce textovek, tweetů i facebookových statusů stvořila jeho avatara.  Přesně tak, jak to bylo zobrazeno v epizodě Přijdu hned v cyklu Černé zrcadlo, jíž se přímo inspirovala. A povedlo se jí to s takovou přesvědčivostí, že ji to až pohltilo: „V jeden okamžik jsem se přistihla, že jsem na party, ale jediné, co posledních třicet minut dělám, je to, že si s ním píšu.“


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].