0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu27. 8. 20162 minuty

Baltimore je pod dohledem leteckých kamer, ale lidé to nevědí

Autor: Fletcher6/Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

„Tohle město je naprosto pod dohledem kamer,“ stěžuje si baltimorský občan Ralph Pritchett během demonstrace před budovou soudu, kde právě vynášejí verdikt nad jediným policistou, který byl obviněn z loňské vraždy Afroameričana Freddieho Graye. Atmosféra je napjatá, policisté dohlížejí na demonstranty stojící s cedulemi „Spravedlnost pro Freddieho Graye“ a na sobě mají neprůstřelné vesty.

Ralph Pritchett má na mysli kamery instalované ve městě, co však netuší, je to, že zatímco tu demonstruje, po obloze ve výši šedých nízkých mraků poletuje malá cessna vybavená systémem kamer, který snímá plochu o rozloze 77 kilometrů čtverečních. Pořízené snímky v reálném čase přenáší týmu analytiků na zemi a také se ukládají na obří harddisky k pozdějšímu zkoumání.

Reklama

Letecký dohled na celé město je experiment, který v Baltimoru probíhá od počátku letošního roku. Cessna někdy nad městem krouží i 10 hodin denně a policie získané údaje používá k objasňování krádeží i přestřelek. S jedním drobným detailem: nikdo se neobtěžoval veřejnosti, že se tu něco podobného děje. Strhující vhled do až orwellowské práce všech zúčastněných na tomto projektu přináší materiál Monte Reela na serveru Bloomberg.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].