Album 1989 označila zpěvačka jako své první ryze popové.
Album 1989 označila zpěvačka jako své první ryze popové. • Autor: Big Machine Records

Apple zaplatí honoráře umělcům a držitelům autorských práv i během tříměsíční zkušební lhůty, kdy plánoval, že bude vše zdarma. Tím zdarma se původně myslelo nejen pro zákazníky, ale i pro muzikanty, kteří by za streamování na nové službě Apple Music v období od července do října nedostali ani cent.

Situace se vyhrotila již minulý týden, kdy asociace amerických i britských nezávislých labelů vyzývaly své členy, aby takto nevýhodné kontrakty nepodepisovaly. Zlom v debatě však nastal o víkendu, kdy se do hry se svým vyjádřením vložila Taylor Swift. Toho času komerčně nejúspěšnější zpěvačka a skladatelka, která vydává taktéž na nezávislém labelu Big Machine Music.


„My od vás nežádáme iPhony zadarmo, tak po nás – prosím - také nechtějte, abychom vám poskytovali naší hudbu bez jakékoli kompenzace,“ píše Taylor Swift, která si úzkostlivě hlídá, aby za svoji tvorbu dostala zaplaceno a již minulý rok rozvířila vody tím, že odmítla poskytnout svou desku 1989 ke streamování zdarma na Spotify.

Apple, který do té doby k situaci mlčel, nyní reaguje prostřednictvím tweetu svého vice prezidenta Eddy Cuea: „Apple vždy dohlížel na to, aby umělci dostali zaplaceno. Apple Music bude platit umělce za streamováni i během zkušební doby. Vnímáme vás, Taylor Swift a indie umělci. S láskou, Apple.“

Dá se to samozřejmě brát jako svého druhu vítězství, ale jak už teď píše na svém Twitteru Damon Krukowski, muzikant a vytrvalý aktivista v oblasti spravedlivého odměňování muzikantů v digitálních podmínkách: „Fakt, že Apple změní způsob vyplácení tantiém na základě blogového příspěvku jedné hvězdy, jen ukazuje, jak svévolně se chovají. Hází nám jen kosti.“

K tématu také odemykáme glosu Pavla Turka v novém Respektu, která vznikla ještě předtím, než Apple změnil své stanovisko.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1458

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte