0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Audit Jana Macháčka28. 7. 20093 minuty

Topolánek a Urban – jachtaři v Itálii

Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Fotograf bulvárního deníku AHA přistihl místopředsedu ČSSD Milana Urbana a předsedu ODS Mirka Topolánka,jak tráví dovolenou na luxusních jachtách lobbistů, shodou okolností oba v jednom malinkém italském přístavu.

Reklama

Troufám si tvrdit, že AHA odvedl užitečnou práci… Jeden kamarád tvrdí, že má bulvární tisk v určitém ohledu raději než ten tzv. polobulvární či pseudoseriózní. Zatímco ten bulvární po politicích (jako po všech celebritách) tzv. jde, ten pseudoseriózní jim „leze do zadku“ a stává se často jejich hlásnou troubou. Skutečností je, že bulvární tisk někdy dokáže dobře splnit společenskou úlohu. Objeví téma nebo záležitost, která je důležitá a nová pro voliče a daňového poplatníka, a nebo přistihne politika v rozporu mezi tím, co oficiálně káže a ve skutečnosti dělá. Když deník Blesk vyfotografoval po zvolení Mirka Topolánka předsedou ODS Klausovu sms o „falešném a prázdném Topolovi“ bylo to prostě zajímavé vědět, protože oficiálně Klaus Topolánkovi gratuloval. A když se podíváme na to, jak a s čím přispěním skončila minulá vláda, znovu se nám potvrdí, že vědět o této sms bylo prostě zajímavé a důležité.

Podobně zajímavé bylo, když fotograf téhož deníku přistihl prezidenta – zastánce rodinných hodnot – jak první noc po té, co se ujmul úřadu, strávil noc v hotýlku se slečnou.

Proč je důležité vědět, kde byl na dovolené místopředseda sociální demokracie Milan Urban? Protože ji trávil na jachtě lobbisty ČEZ Vladimíra Johanese a to krátce po té, co Urban pomohl zařídit, že parlamentem prošel zákon o povolenkách (jde o 80 miliard) šitý na míru ČEZ. Zajímavé je i vědět, že jachty lobbistů Dalíka a Johanese kotví vedle sebe (vhodná příležitost k nerušeným jednáním). Pozoruhodné je to i z daňového hlediska. Strávit týden na luxusní jachtě stojí statisíce korun (podle odhadu znalců téměř milion) a mělo by to tedy býti přiznáno jako dar a měla by býti zaplacena daň darovací.

Další důležitá věc je, vědět, že lobbisté Johanes (přítel Urbana), Dalík (přítel Topolánka) a bývalý ministr Řebíček vlastní v Itálii nemovitosti a jachty v hodnotě desítek milionů korun. Jak si na to asi vydělali? Každopádně je to zajímavé vědět, zvláště když se píše o švýcarských kontech Romana Janouška. Ostrakizovat Janouška a Pavla Béma bude teď pro Topolánka o něco těžší.

Pak je tu další aspekt. Čeští politici si pořád nechávají od někoho něco platit a někým se hostit. Zatímco normální člověk si platí dovolenou ze svého, politici pořád jezdí s někým, za něčí, k někomu a byty jim někdo platí a půjčuje. Co je tohle za pazvyk? Kdybychom věděli, že politici měli na tu jachtu našetřeno, nelze říci ani popel.

A pak je tu ještě další aspekt. Je zajímavé, jak tráví dovolenou rádoby lidový sociální demokrat, kterému tolik leží na srdci osud propouštěných ve středočeském kraji, tedy těch, co „krizi nezavinili“. A Topolánek? Zatímco ministr financí Eduard Janota dovolenou nemá a přepisuje rozpočet (mimojiné je to těžké proto, jak skvěle ten minulý rozpočet navařila Topolánkova vláda), užívá si bývalý premiér pohodového léta. Zamává Urbanovi na vedlejší jachtě a sbírá síly k podzimní mobilizaci proti rudému nebezpečí.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].