Konečně se začíná rýsovat, co je to „stresový test". Ošklivý (i v angličtině „stress test"), ale o to frekventovanější výraz posledních měsíců. „Stres test" je nástroj, který má předcházet záchrannému plánu pro americké banky. Kontroloři a inspektoři (z centrální banky a federální vlády) prověří úvěrové portfoilo 19 amerických bank a pokusí se odhadnout (propočítat) jaká je pravděpodobnost, že mají šanci přežít opravdový test krizí. Ty, co nemají šanci přežít, zaniknou, a ty, co mají šanci přežít se dostanou do federálního asistenčního programu.
Podle „úniku informací (řízeného?)", který přinesl deník The New York Times je situace v amerických bankách lepší než se očekávalo a všechny se tedy dostanou do záchranného plánu. K tomu má zajímavé poznámky Yves Smith na serveru http://www.nakedcapitalism.com/. Smith upozorňuje na několik věcí. Dvě stě inspektorů na 19 bank se mu zdá velmi nízký počet. Když se dostala počátkem 90.let do potíží Citibank, dělalo „stres test" kvality zástav úvěrového portfolia sto šedesát inspektorů.
Podle Smitha nastavila vláda „stres test" tak, že zkoumala, jestli americké banky přežijí pokud bude naplněna tato prognóza: nezaměstnanost v USA dosáhne letos 10,3 procenta (a příští rok zůstane zhruba stejná), hospodářský růst bude -3,3 procenta (a příští rok se čeká stagnace) a ceny nemovitostí letos spadnou ještě o 22 procent.
Smith upozorňuje na prognózu slavného ekonoma Kennetha Rogoffa, který předpovídá nezaměstnanost 12 procent, pokles HDP -5 procent a pokles cen nemovitostí - 30 procent a mnohem delší (možná několik let trvající) stagnaci. Tu už by banky přežily o poznání hůře.
Čtenář odpustí, že pořád otravuji s českou zkušeností, ale pořád se mi připomíná nepříliš úspěšný „konsolidační program" České národní banky z poloviny 90.let pro menší finanční ústavy v problémech.
…
Podobný test pro svůj bankovní sektor zpracovává také maďarská centrální banka a inspektoři Mezinárodního měnového fondu. Pokud maďarská ekonomika poklesne o 3,5 procenta, měly by tamější banky přežít bez problémů. Zaujalo mne ale, že „stresový scénář" počítá s poklesem maďarského HDP o 10,5 procenta. To už je celkem darda. Více v textuStefana Wagstyla pro FT.
…
Server http://www.calculatedriskblog.com/ cituje z podkladů pro zasedání ředitelů americké centrální banky (Fedu) z konce března. „vyhlídky ekonomické aktivity byly sníženy směrem dolů… zhoršení na trhu práce je v posledních měsících rapidní… průmyslová výroba rapidně klesá… investice do výrobních zařízení pokračují v poklesu… pád exportu a importu z posledního čtvrtletí loňského roku bude pokračovat v prvním čtvrtletí… nezaměstnanost prudce poroste…
A pak má člověk hledat nějaké dobré zprávy.
…
Přestože se pro mnohé v Česku stal deník Financial Times a týdeník The Economist (jedna mediální skupina) nepřítelem našeho státu, lze v tomto deníku nalézt i texty, které v zásadě nejsou daleko od „pekelných" názorů (v civilizované formě), které pronesl český premiér Mirek Topolánek ve Štrasburku. Americe podle Williama Buitera hrozí Spojeným státům „stopstav" nebo zastavení kapitálových toků, tak jak se v minulosti občas stávalo zemím třetího světa. Buiter také upozorňuje, že tím jak Ben Bernanke neustále vystupuje bok po boku s Timem Geithnerem a programy připravuje spolu s vládou, přišel Fed o nezávislost a do budoucna o kredibilitu.
Středeční audit:
Pondělní audit: Nekrolog a inventura Topolánkovy vlády
Páteční audit: K čemu je dobré to zlé
Čtvrteční audit: Co vzejde z Londýna, co čekat od G-20
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].