Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Agenda

Volby 2021: Volná Csáková, dosazený Onderka a najatí komici

Předvolební přehled Respektu vás dvakrát týdně provede nejdůležitějšími událostmi

Jan Hamáček a Roman Onderka • Autor: Říhová Michaela
Jan Hamáček a Roman Onderka • Autor: Říhová Michaela

Přihlaste se k tomuto newsletteru

Zbývají necelé tři měsíce do voleb a začíná to být skutečně zajímavé. Věděli jsme, že kampaň bude vyostřená, možná dokonce ošklivá, nyní ovšem zjišťujeme, že bude také značně… bizarní.

Spolu v běhu

Koalice SPOLU sahá po mnohokrát vyzkoušeném volebním autobusu (a není v tom sama). Letní kampaň pak doplní promítání filmu Ženy v běhu v letních kinech a v off-line i v on-line prostoru vystoupení a videa mladých i méně mladých stand-up komiků: Kateřinu Haškovou, Jaroslava Cermana a Nikolu Džokiče doplní veterán scény Petr Čtvrtníček.

Alzák a disident

Je možné rámovat člověka, který je desítky let členem establishmentu, osm let ve vládě a čtyři roky premiérem, jako novou politickou sílu a názorového disidenta? Samozřejmě je to možné. Dělá to Andrej Babiš se svým týmem v knize Sdílejte, než to zakážou! V pátek byla komplet zveřejněna na internetu, chystá se do tisku. Marek Švehla pozoruhodné dílo rozebral. „Je zjevně určená hlavně těm, kterým se nechce o ničem přemýšlet, chodu státu nerozumí a ocení primitivně demagogické asociace typu uprchlík = znásilnění našich žen,“ píše. Nepochybujeme, že u cílové skupiny to bude trhák.

Nešlo to s Marxem, zkusíme Ježíše

Pozoruhodným jevem těchto voleb bude bezesporu prolínání katolické církve a tuzemské krajní pravice: jak oznámila SPD, bude za ni kandidovat spolupracovník kardinála Duky Josef Nerušil. Přesněji - prolínání církve a českých fašistů. Jak píše šéfredaktor Respektu v editorialu čísla, které právě vychází, řeč je o fašistech, protože se přece se nebudeme starat o politickou korektnost. A řeč je o lidech, kteří zkrátka hledají novou cestu k moci a ideologicky se při tomto hledání vyvíjejí. „Čeští extremisté objevili Boha, když selhaly jiné cesty k politické moci. Nešlo to s Marxem, půjde to s Ježíšem, řekla si nepochybně Bobošíková, která kdysi kandidovala za KSČM,“ píše.

Onderka dosazený

Kandidátky představují také jiné strany - a také jinde to vyvolává pnutí. Třeba u sociální demokracie řešili stejný problém jako SPD - místní buňka si poskládala kandidátku, centrum ji hodilo do koše a dosadilo si vlastní lidi. U SPD se tyhle výměny odehrály na Vysočině, kde byl do čela listiny instalován ex-ministr Zemanovy vlády Jaroslav Bašta. V ČSSD se do čela jihomoravské kandidátní listiny dostal befelem stranického vedení bývalý brněnský primátor, statutární místopředseda strany a blízký spolupracovník Jana Hamáčka Roman Onderka. Jeho spolustraníci jej ovšem na kandidátce nechtěli, nechali mu původně až místo posledního náhradníka.

Volná Csáková

A při představování kandidátek dochází i na klasickou zábavu každých voleb - rozhodnout, který kandidát z nepolitického světa představuje největší bizarnost. Letos je zatím favoritkou této soutěže zpěvačka Ilona Csáková, která na jižní Moravě kandiduje za uskupení Volný blok. Těleso založené ex-poslancem SPD Lubomírem Volným pak boduje i v soutěži o to, kdo vytáhne politika ze vzdálenějšího politického pravěku - radost nad kandidaturou Csákové tak projevuje předsedkyně Volného bloku Jana Volfová.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].