Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

V rozpočtu chybí už 157 miliard, třikrát víc než loni

Koronavirus stáhl státní kasu hluboko do mínusu, začíná život na dluh

Andrej Babiš, Jan Hamáček a Alena Schillerová na pražském Letiště Václava Havla, kde přistálo první letadlo se zdravotnickým materiálem z Číny; ilustrační foto • Autor: ČTK
Andrej Babiš, Jan Hamáček a Alena Schillerová na pražském Letiště Václava Havla, kde přistálo první letadlo se zdravotnickým materiálem z Číny; ilustrační foto • Autor: ČTK

Ve státním rozpočtu chybí za prvních pět měsíců 157 miliard korun, což je třikrát víc než za stejné období loni. Vyplývá to z pravidelného přehledu o pokladním plnění, který vydává ministerstvo financí každý měsíc.

Od dubna, kdy se čísla začala kvůli koronaviru zhoršovat, úřad přestal data rozesílat. Pravidelnou zprávu ale dál uveřejňuje na webu a za květen ji poprvé doplnil i podrobnější tabulkou o tom, kolik stojí jednotlivé záchranné balíčky přijaté v souvislosti s koronavirem.

Daňové odpustky, nově vyplácené dávky nebo nákupy roušek, tedy nové kroky učiněné bezprostředně v souvislosti s pandemií, vyšly zatím dohromady na 57 miliard korun. Zároveň slábne ekonomika a výběr daní - proti loňským prvním měsícům roku rozpočtové příjmy klesly o 13 miliard. Třetí položkou, která sekeru ve státní kase zvětšuje, je růst všech standardních výdajů, tak jak byl schválen loni, kdy ještě o koronaviru nikdo nic netušil – všechny tyto sumy dál v rozpočtu jsou, takže celkové vládní výdaje stouply meziročně o 94 miliard.

Výsledkem je deficit, který za prvních pět měsíců roku činil již zmíněných 157 miliard korun. V historickém srovnání jde o jasný rekord – předchozí maximum z roku 2010 bylo o 62 miliard nižší.

Ekonomové, kteří vývoj státní pokladny sledují, vesměs upozorňují, že schodek roste větším tempem, než vláda dosud počítala, a tak bude velmi těžké udržet slibovaný strop 300 miliard korun. Tak velký deficit vláda nahlásila v parlamentu při prosazování záchranných balíčků, ale výsledek nejspíš bude vyšší – analytici Komerční banky počítají se schodkem 340 miliard, ING očekává kolem 350 miliard a ČSOB rovnou 500 miliard. Schodek v řádu stovek miliard lze navíc čekat i příští rok, což zvedne zadlužení státu z nynějších 30 procent na víc než 40 procent HDP.

Propad do mínusu není zase tak velkým překvapením – příjmy rozpočtu se zákonitě odvíjejí od stavu ekonomiky, jejíž výkon klesá, a extra výdaje na její povzbuzení vláda avizovala už na začátku koronavirové krize. Výhrady ekonomů jsou nyní dvojí. Za prvé, že v rozpočtu není vidět velká snaha hledat úspory a šetřit na tom, co s koronavirem nesouvisí. „Strategie vlády spočívá v navyšování výdajů. Naopak žádné významné úspory doposud nebyly ohlášeny,“ upozorňuje Štěpán Křeček z BH Securities.

Druhou námitkou je fakt, že rozpočtový schodek se sice nafukuje, ale finanční pomoc se zatím rozděluje spíše pomalu, což je z hlediska reakce na krizi chyba. „Pomalá a váhavá reakce státu v prvních měsících automaticky může znamenat hlubší dopady do hospodářství a ve finále celkově výraznější díru ve veřejných financích,“ upozorňují ve společném komentáři k novým číslům Jan Bureš z Patria Finance Petr Dufek z ČSOB.

Opatření přijatá na podporu občanů a firem v souvislosti s dopady pandemie COVID-19 - údaje k 31.5.2020mld. KčKompenzační bonus pro OSVČ17,3Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí2,5Zrušení minim. záloh pro OSVČ na sociální pojištění*3,3Zrušení minim. záloh pro OSVČ na zdravotní pojištění*3,1Ošetřovné pro zaměstnance3,2Ošetřovné pro OSVČ0,6Program Antivirus (A+B)7,9Posečkání u DPH4,5CELKEM42,4Další výdaje ve spojení s COVID-19 z vládní rozpočtové rezervymld. KčNákup ochranných prostředků a jiné výdaje v souvislosti s COVID-19 (Ministerstvo vnitra)5,2Nákup ochranných prostředků a jiné výdaje v souvislosti s COVID-19 (Ministerstvo zdravotnicctví)2,9Ostatní výdaje v souvislosti s COVID-190,2Oddlužení vybraných nemocnic6,6CELKEM14,9

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].