Maďarsko
Viktor Orbán • Autor: AFP, Profimedia

Andrej Babiš se rád trefuje do těch novinářů, které sám nezaměstnává, a tuhle příležitost nevynechal ani ve středu. Na Twitteru totiž sdílel článek serveru info.cz o tom, že zpráva o Viktoru Orbánovi gratulujícímu prezidentovi Kazachstánu Tokajevovi krátce po masakru protestujících lidí v kazašské metropoli Almaty se nezakládá na pravdě. “Jak to bylo doopravdy s Viktorem Orbánem a Kazachstánem? Zcela nepřekvapivě úplně jinak, než jak by to rádi viděli pražští novináři a zástupci pětikoalice,” napsal Babiš na svůj Twitter.

Opírá se přitom o článek napsaný původně pro Konzervativní noviny, v němž autorka sděluje, že si dala práci, prošla zahraniční média a “nenašla vůbec nic” o tom, že by “Orbán podpořil Tokajeva”. A protože Babiš využil tématu k dalšímu útoku na novináře a média, která netančí, jak on píská, podívejme se tedy na vznik orbánovské zprávy i my.

Reklama
Reklama

Zřejmě první přišel v Česku se zprávou o maďarském premiérovi a Kazachstánu server Novinky.cz — 10. ledna v 16:17. Krátký text informuje, že podle agentury Reuters oznámil na Facebooku šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó, že si Viktor Orbán ten samý den telefonoval s kazašským prezidentem. “Premiér (Orbán) dnes hovořil s prezidentem Tokajevem a vyjádřil mu solidaritu a soustrast nad mnoha, mnoha oběťmi,” tlumočily novinky.cz slova maďarského ministra zahraničí.

V čase 16:27 vydal velmi podobnou zprávu server iDnes.cz. I ten píše o vyjádření solidarity. Později - konkrétně ve 20:49 - převzal informaci i server cnn.iPrima.cz. Také ten zmiňuje sdělení maďarského ministra zahraničí a pak dodává souvislosti, že k vyjádření solidarity došlo krátce po střelbě do lidí. To byla ostatně podstata kazašských událostí popisovaná médii na celém světě.

Určitou (ale možná ne až tak velkou) míru kreativity pak do celé věci vložila předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, když na Twitteru v čase 20:55 napsala: “Viktor Orbán dnes de facto podpořil střelbu do občanů Kazachstánu a příjezd ruské armády.”

“Pražští novináři”, minimálně pokud jde o jejich práci na zpravodajských webech, tedy o “gratulacích k střílení do lidí” nepsali a Babiš lže.

https://twitter.com/AndrejBabis/status/1481278914270011393

 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2405

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte