Prezident zpochybnil výsledky vyšetřování tajných služeb
 
vysetrovani vybuchu ve Vrbeticich 2014
Vrbětice, 2014 • Autor: Milan Jaroš

Možná ruští agenti skutečně způsobili sedm let starý výbuch ve vrbětickém skladu. Ale BIS to pořádně neprokázala, takže ho možná nezpůsobili - a raději si počkejme. Taková byla podstata prezidentského projevu, na který Miloš Zeman nechal své spoluobčany čekat osm dní, a pronesl ho v neděli hodinu před polednem.

Pokud se podle Zemana podezření na ruskou účast prokážou, je nutné Rusko potrestat, třeba vyřazením Rosatomu z tendru na Dukovany (k němuž už fakticky došlo). Stále jsou to však podle něj jen podezření, prohlásil, a pak zopakoval už známé argumenty, které mají verzi tajných služeb popírat: že BIS se prvních pět let k vrbětickému výbuchu nevyjadřovala a že není jednoznačný důkaz pro to, že se oba muži se do areálu fyzicky dostali. Stále prý je nutné pracovat i s původní verzí, že pohromu způsobila neodborná manipulace s municí.

Reklama
Reklama

„Souhlasím s tím, že prezident závěry tajné služby zpochybňuje,“ říká poslanec Pavel Růžička (ANO), člen výborů pro bezpečnost i pro obranu, „ale jinak se mi to velmi těžko komentuje. Pan prezident naznačuje utajované skutečnosti, ale neříká je celé a všechny. A dohoda na výborech je, že informace vypouštět nebudeme.“

Zeman totiž citoval z neveřejných práv kontrarozvědky, a sdělil dokonce občanům, kde si podtrhával. Zmínil také, že policie pracuje s verzí, že ruští agenti využili českého pomocníka - to by jim umožnilo dostat se do areálu a nezanechat žádné stopy.

Čtěte také: Zeman oslabil českou pozici

V něčem pak Zeman vyloženě nemluvil pravdu: je známo, že druhý výbuch nastal v zapečetěném skladu, kde byla munice připravená k vyskladnění. A proto - jak říká Růžička a další členové poslaneckého výboru, kteří mají detailní informace z vyšetřování - nemohla explodovat jinak než za pomoci nástražného zařízení.

„Mohu k tomu jen říct, že kde prezident tvrdí, že důkazy BIS nejsou přesvědčivé, nemluví pravdu. BIS má všechno, co nám na výborech ukázala, velmi pečlivě doložené,“ komentuje poslanec.

Prezidenta Zemana a jeho sdělení, že neexistují jednoznačné důkazy pro vinu ruské rozvědky GRU, už citují ruské tiskové agentury. Verze, že „nic není jasné a důkazy nemáme“, je spolu s verzí „šlo o zbraně pro teroristy a do občanských válek“ nejčastějším sdělením ruské propagandy a ruských státních médií.

V uplynulém týdnu se Zeman k celé kauze v podstatě nevyjadřoval. Když ve čtvrtek česká vláda vyhostila víc než šedesátku ruských diplomatů a k velkému vzteku Moskvy tím paralyzovala pražskou ambasádu, která je podle bezpečnostních služeb základnou pro tajné operace v celé střední Evropě, pouze vyjádřil kabinetu podporu v jeho krocích.

Respekt 17/2021: Šéf přijede z Vídně

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1470

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte