Použiju vaši medicínu. Radní debatovali, kdo má posuzovat případný střet zájmů ředitele ČT
 
Rada ČT, Petr Dvořák
Šéf veřejnoprávní televize Petr Dvořák na jednání Rady ČT - ilustrační foto • Autor: Matěj Stránský

Aktuální zasedání Rady ČT nepřineslo tak vypjaté okamžiky, jako když radní Hana Lipovská, která dlouhodobě kritizuje ředitele České televize Petra Dvořáka, přišla v dubnu s policejní ochrankou. To vysvětlila obavami o svůj život a posléze naznačila, že za nimi stojí právě Dvořák, případně PPF. Ale i tak devítihodinné středeční zasedání ukázalo, že Dvořákova pozice není zdaleka jistá a že tlaky na jeho konec, potažmo zpochybnění této veřejnoprávní instituce dělí celou radu.

Radní sice schválili důležitou výroční zprávu o hospodaření ČT za rok 2020 a vyslovili tak důvěru v hospodaření veřejnoprávní stanice. Zároveň však generálnímu řediteli podruhé snížili jeho roční bonus o třetinu. A definitivně se pak spory ukázaly v diskusi o Dvořákově případném střetu zájmů, který již dříve otevřela právě Lipovská - potažmo v tom, kdo ho bude posuzovat.

Reklama
Reklama

Jednání začalo lehce po desáté. Petr Dvořák nejprve radním představil některé z plánů na předvolební vysílání televize. Závěrečné debaty stran, hnutí a koalic se zúčastní vždy jeden lídr za daný subjekt – v případě Spolu nebudou v debatě tři šéfové jednotlivých stran, ale pouze jeden, kterého si koalice vybere.

Dvořák také odpovídal na dotazy ohledně neschválení odpočtů na DPH, které prošlo ve Sněmovně díky hnutí ANO a SPD. Řekl, že o zvrácení výsledku dolní komory bude mluvit hovořit v červenci s jednotlivými senátními kluby v koordinaci s vedením Českého rozhlasu, kterého se zrušení výjimky také týká. Poslanci totiž na začátku června o jeden hlas neschválili návrh na odpočet DPH a konkrétně České televizi by tím chybělo 300 milionů korun v rozpočtu. Návrh je nyní v Senátu, který jej může Sněmovně vrátit.

Zpráva postupuje

Po pauze na oběd se radní dostali ke schvalování výroční zprávy o hospodaření České televize za rok 2020. Tu musí do konce srpna poslat Poslanecké sněmovně a podle dohodnutého harmonogramu radních bylo právě červnové zasedání posledním termínem, kdy se zpráva buď schválí, nebo neschválí.

Jedním ze zpravodajů byla radní Lipovská. Ta v závěru své analýzy na dotaz předsedy rady Pavla Matochy na dotaz ohledně jejího stanoviska řekla, že zprávu v současné podobě doporučuje doplnit o další dokumenty s tím, že se může schválit na příštím zasedání. Na to ale část radních reagovala nesouhlasně: dohoda podle nich byla taková, že případné připomínky se zasílají do konce května. A nyní – když už výroční zpráva prošla auditorskou kontrolou – nelze nic měnit bez dalších nákladů.

Čtěte také: Lipovská, policie a skandální obvinění

„My se bavíme, jestli Petr Dvořák dodržuje funkci, a sami nedodržujeme tu naši,“ vzal si v návaznosti na Lipovskou slovo bývalý předseda rady René Kühn. Nebylo mu jasné, proč zpravodajka nepřednesla připomínky ke zprávě ve stanoveném termínu. Kromě Lipovské však nikdo nehlasoval proti a výroční zpráva poputuje do Poslanecké sněmovny ke schválení.

Následně se radní zabývali bonusem pro Petra Dvořáka. Každoročně schvalují, kolik peněz za svou práci dostane nad rámec  platu - a podle jeho výše se tak dá odhadnout, jak je rada s fungováním generálního ředitele spokojená. Do loňska dostávala od rady pokaždé bonus 100 procent. Minulý rok  – podle radních kvůli složité komunikaci – to bylo ve výši 66 procent platu. Část radních přitom tehdy navrhovala, aby Dvořák nedostal žádný bonus; byli mezi nimi mimo jiné Lipovská či Luboš Veselý.

Letos přednesl Veselý „kompromisních“ 66 procent, což odůvodnil na jedné straně udržením kvality vysílání v době pandemie, na druhé straně opět viděl problémy v komunikaci – ač se v porovnání s předchozími generálními řediteli se Dvořák účastní prakticky každé rady. O nulu znovu žádala radní Lipovská, naopak Sto procent bonusu navrhl radní Zdeněk Šarapatka, Podle předsedy rady Matochy je tedy 66 procent kompromisním návrhem. Tato suma také prošla – ač Dvořák na výši bonusu reagoval tím, že kdyby byli ve škole, dávají mu tím známku pět, jelikož se bonus od loňska nijak nezvýšil.

Vaše medicína

Poslední důležitá položka přišla v samém závěru jednání. Radní chtěli debatovat o tom, která firma bude radu zastupovat v posouzení údajného střetu zájmů Petra Dvořáka. O tom, jak k výběru dojde, hlasovali radní už na minulém jednání. Tehdy se většinově shodli, že vedení rady vybere tři právnické firmy, z kterých pak radní korespondenčně zvolí finální právnickou kancelář.

To se podle Matochy stalo a rada vybrala právnickou kancelář Rex Law. Hlasování však hned v úvodu projednávaného bodu napadl Zdeněk Šarapatka. On, radní Kühn a Martin Doktor nebyli spokojení s jeho transparentností, stejně jako s finální nabídkou, z které měli vybírat. Podle nich o firmách, které do finálního výběru prošly, neexistuje dostatek informací, a problematiku střetu zájmů nemá vítězná firma v portfoliu. Kühn uvedl, že při souhlasu s korespondenční volbou počítal s tím, že půjde o firmy, které mají renomé.

Podcast: Rok hledala, nic nenašla. Jak Haně Lipovské z Rady ČT pomáhá SPD?

Firma, která z hlasování po e-mailu vzešla, by nicméně musela být ještě schválena přímo na radě. Pokud by to radní odhlasovali, Petr Dvořák, potažmo management ČT by se stanoviskem s největší pravděpodobností musel řídit. Debatu ale fakticky přerušil odchod Luboše Veselého. V té chvíli totiž rada přestala být usnášeníschopná a k právnické firmě nebylo možné zaujmout stanovisko. V kontrolním orgánu totiž stále chybí čtyři radní, jejichž dovolení v Poslanecké sněmovně blokuje opozice. Přesto debata pokračovala ještě několik minut.

Slovo si vzal radní Šarapatka: „Já na vás teď využiju vaši medicínu,“ obrátil se k Matochovi, který na výběr právnické firmy dohlížel. A upozornil, že firma Rex Law, kterou rada vybrala, zastupovala v minulosti podnikatele Pavla Tykače. Ten dříve sponzoroval akce Pražské šachové společnosti pořádané právě Matochou. Šarapatka také řekl, že právě Tykač v minulosti vedl vleklé soudní spory s ČT.

„Jako jste vy tady mluvil o tom, že právnická fakulta může Petru Dvořákovi zajistit lepší výsledek, tak já můžu udělat to samé o téhle firmě,“ prohlásil pak Šarapatka s narážkou na to, že Matocha měl výhrady k tomu, aby byly do výběrového řízení zařazeny také veřejné instituce, zejména právě právnická fakulta UK.

Poté opustil Šarapatka jednání s poukazem na zmíněný fakt, že rada již není usnášeníschopná. Zasedání tak finálně skončilo těsně po osmé večer. Znovu se radní sejdou v polovině července a debata o právní kanceláři bude pokračovat.

Čtěte také: Na co přišla Hana Lipovská

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte