Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Agenda, Kultura

Nekritizujte Orbána, říká česká diplomacie filmařům

Ministerstvo zahraničí chce zakázat videovzkaz Ondřeje Provazníka a Martina Duška, který je kritický k maďarskému premiérovi

Viktor Orbán • Autor: AFP, Profimedia
Viktor Orbán • Autor: AFP, Profimedia

Českou diplomacii zaměstnala v posledním týdnu videozdravice. Natočili ji filmaři Ondřej Provazník a Martin Dušek a měla se promítat před jejich filmem Staříci na online festivalu v Budapešti, který pořádá tamní České centrum. Ale protože byla kritická k maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi, rozhodlo se její vysílání české ministerstvo zahraničí (pod nějž česká centra spadají) zakázat.

„Bylo nám řečeno, že se věcí zabýval i ministr zahraničí, a také měl být pro to, aby se naše video nevysílalo,“ popisují oba filmaři svůj rozhovor s Ondřejem Černým, šéfem českých center. Ani ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), ani mluvčí jeho úřadu nicméně na otázky Respektu, zda se ministr skutečně festivalovým videem zabýval, od čtvrtka neodpověděli.

Videovzkaz dvojice Provazník-Dušek by se měl promítat na budapešťském festivalu Český filmový karneval před jejich snímkem Staříci. Českou kritikou ceněný snímek poběží 15. dubna a vypráví příběh emigranta, který se na stará kolena vrací domů vyřídit si účty s prokurátorem z padesátých let.

https://respekt.mgwdata.net/qt3h27/2021/04/videoplayback_0ov0f.mp4

Provazník ve vzkazu divákům říká, že i “naši představitelé by si měli uvědomit, že se ze svých činů mohou jednou zodpovídat”, zatímco jeho kolega Dušek píše na pozadí anglický nápis “zakázat Orbána” a na konci dodá “tak se dívejte, dokud můžete”. Jak sami popisují, minutové video natočili 25. března - a od té doby probíhá ping pong o to, zda je přípustné video odvysílat.

Nejprve se zdálo, že kritika maďarského premiéra nebude problém, následně se ukázalo, že to česká diplomacie nepřipustí. Potom podle filmařů padl návrh, že video bude uvedeno s upozorněním, že jejich názor není oficiálním postojem České republiky, ale ani to nakonec na ministerstvu neprošlo jako schůdná varianta. V pátek ráno má podle tvrzení filmařů ministerstvo uvažovat nad tím, že anglický nápis “zakázat Orbána” zpětně ve videu zabarví černým obdélníkem.

To by podle slov Martina Duška – který rád provokuje a vyhledává bizarnosti nejen ve svých snímcích - “bylo absurdní, ale proto akceptovatelné”. Pokud by však video nesměli diváci vidět vůbec, chtěli by tvůrci svůj film z festivalu stáhnout. Konečné slovo by nicméně v tom případě měl jeho producent.

Vláda Viktora Orbána je dlouhodobě obviňovaná opozicí, nevládními organizacemi i unijními orgány z porušování zásad právního státu a systematické snahy ovládnout nezávislá média; vládní strana Fidesz kontroluje prakticky veškeré veřejné instituce včetně kulturních. Co se však týče svobody projevu nebo uměleckého vyjadřování, panují v Maďarsku stejně liberální poměry jako jinde v Evropské unii.

Martin Dušek studoval na FAMU dokumentární tvorbu. Jeho celovečerní dokumentární debut Poustevna, das ist Paradies, který rovněž režíroval společně s Ondřejem Provazníkem, byl na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě oceněn jako nejlepší český dokumentární film roku 2007. Staříci jsou jejich hraným debutem.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].