Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Nejsem Jiří Drahoš a strategii měnit nebudu. Petr Pavel poděkoval protikandidátům, kteří ho podpořili

Klidný štáb generála se rozbouřil jen jednou, když se jejich šéf dostal před koncem dostal do čela

Autor: Matěj Stránský
Autor: Matěj Stránský

Jestli ve štábu Petra Pavla v pražském prostoru Opero něčeho nebylo příliš, pak to byly emoce. To má hned dva důvody. Zaprvé tak byla vedena celá dosavadní kampaň někdejšího vojáka, který vsázel na „řád a klid“ - a ani mezi voliči, ani v televizních debatách z této strategie příliš nevybočoval. Za druhé ve štábu chyběli například dobrovolníci a nepříliš velký prostor, ve kterém se odehrávaly tiskové konference a kde měly televizní štáby svou techniku, většinu času vyplňovali novináři. Jeho tým to komentoval tak, že prostor je hlavně pracovní a na velké oslavy to po prvním kole ještě není - jelikož je před nimi kolo druhé.

První tisková konference v době, kdy bylo sečteno přibližně 50 procent hlasů, začala technicky trochu nezvládnutými pozdravy z dobrovolnických štábů. Video připojení totiž nesnímalo zvuk pokaždé, když dobrovolníci na videu začali skandovat. To ještě Pavel nechtěl výsledky příliš komentovat – byť už v tu chvíli napovídaly, že do druhého kola postoupí s Andrejem Babišem. „Ve dvou debatách minimálně jsem byl méně výrazný,“ řekl pak na dvojí dotaz, jak se připravuje na debaty ve druhém kole, a zda v kampani doposud udělal nějakou chybu. „Mám se co učit, abych byl výraznější, a pokud do debat ve druhém kole půjdu, bude záležet, jestli do nich bude chodit protikandidát,“ dodal ještě k debatám.

Jinak se mezi novináři Pavel v průběhu sčítání neukázal a místem tak korzovali opět hlavně novináři, popřípadě členové Pavlova štábu. Na druhé na druhé tiskové konferenci už poděkoval Danuši Nerudové, Pavlu Fischerovi a Marku Hilšerovi, kteří jej mezitím podpořili. To již bylo sečteno téměř 100 procent hlasů, a o vítězné dvojici tak bylo rozhodnuto. „Budu s nimi jednat, jak tuto podporu převést do praktické podoby,“ řekl k tomu Pavel. První se s Pavlem setkala jen o několik minut později Danuše Nerudová.

Autor: Matěj Stránský
Autor: Matěj Stránský

Největší emoce byly vidět právě kolem tři čtvrtě na pět, kdy se odehrávala druhá tisková konference a kdy Petr Pavel v úplném závěru sčítání přeskočil doposud vedoucího lídra ANO Andreje Babiše. „Pavel na Hrad,“ skandoval jeho tým, zatímco jejich šéf nadále zůstával klidný a k oslavám se nepřipojil - částečně možná proto, že skandování přerušily novinářské dotazy. Pak se za ním ještě objevila jeho fotka s nápisem „TO ZVLÁDNEM“.

Po chvilce se Pavel vrátil k odpovědi na dotaz týkající se programu a strategie v příštích čtrnácti dnech před 2. kolem. „Já bych řekl, že pokud nás současná strategie dovedla k vítězství v prvním kole, není důvod ji nijak měnit,“ odpověděl. Na dotaz, jaké si bere ponaučení z pět let staré volby mezi Jiřím Drahošem a Milošem Zemanem, pak poměrně stručně odpověděl „nejsem Jiří Drahoš“ - a odešel společně se svou ženou přivítat zmíněnou Danuši Nerudovou a jejího muže, kteří do štábu dorazili. „Třeba na kafe,“ řekl jen při odchodu do oddělené kanceláře čerstvý vítěz prvního kola na dotaz, zda společně s Nerudovou někam vyrazí.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].