Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Nejdřív úřední výzva, pak pokuta 600 eur. Rakousko rozjíždí povinné očkování

Je to nejlepší cesta, jak společnosti vrátit svobodu, ujišťuje lidovecký kancléř

Rakouský kancléř Karl Nehammer • Autor: REUTERS
Rakouský kancléř Karl Nehammer • Autor: REUTERS

V Rakousku od února začíná platit povinné očkování. První měsíc a půl v přechodném režimu, kdy úřady začnou aktivně vybízet neočkované k vakcinaci. Od poloviny března už policie a další orgány začnou očkování kontrolovat a rozdávat pokuty.

V neděli to oznámil rakouský kancléř Karl Nehammer v rámci prezentace toho, jak bude nová povinnost detailně v praxi fungovat. Z covidu čerstvě vyléčený šéf vlády se snažil během dvanáctiminutového naléhavého vystoupení znovu obhájit smysl sporného opatření, mimo jiné tím, že očkování je nejlepší ochranou před nákazou a nejsnazší cestou zpět k normálnímu životu.

Nový předpis se podle něj bude důsledně vymáhat - a kdo ho poruší, bude penalizován. Nemá tedy prý smysl sázet na to, že půjde jen o bezzubé „polovičaté“ opatření. Očkování bude povinné pro všechny občany starší 18 let s výjimkou těhotných žen a dalších osob, které si opatří lékařskou výjimku. Pokuta bude činit 600 eur, pokud se přestupek projedná ve zrychleném řízení, ale může se vyšplhat až na 3600 eur. Kdo si bude trvat na svém a povinnost bude ignorovat dál, může dostat po měsíci další pokutu 600 eur.

Trestům se půjde ex post vyhnout, pokud se dotyčný naočkuje do dvou týdnů. Časové termíny platí, i když se po Novém roce ukázalo, že technicky nejspíš nepůjde dotáhnout databázi neočkovaných tak, aby vše včetně rozesílání výzev mohlo stoprocentně fungovat dřív než od dubna. Ale i tak namátkové kontroly začnou už v půlce března – kancléřovo vystoupení mělo zřejmě za účel ujistit veřejnost, že vláda nemíní ve svých záměrech nijak polevit a že kvůli technickým skluzům neplánuje žádný odklad.

Oproti původním plánům se zvedá věková hranice, nejdřív se totiž mluvilo o povinnosti od 14 let. Očkování nebudou potřebovat ti, kdo covid prodělali, a to po standardní lhůtu půl roku. Od poloviny března se budou potvrzení kontrolovat namátkově, třeba dopravní policií. Pokuta tedy v této fázi bude hrozit jen těm, kdo budou přistiženi.

Pokud se ale epidemická situace zhorší, vláda avizuje ještě třetí fázi, kdy všichni neočkovaní dostanou od státu termín, kdy a kam se na vakcinaci dostavit, a pokud tak neučiní, budou penalizováni automaticky a plošně. Při namátkových kontrolách bude moci každý dostat nejvýš čtyři pokuty za jeden kalendářní rok, v automatickém režimu dvě. Na ten však podle kancléře „v ideálním případě“ vůbec nedojde.

Z dřívějších zpráv ani z nedělního vystoupení není zřejmé, jak se nové předpisy dotknou cizinců žijících v Rakousku a turistů. Už nynější pravidla jsou ale taková, že turisté musí i při krátké cestě do země mít doklad o očkování nebo prodělání nemoci a zároveň negativní PCR test. Jasno by mělo být už tento týden – předpis má formu zákona a ve čtvrtek se začne projednávat v parlamentu. Pro jeho schválení stačí prostá většina, kterou koalice lidovců a Zelených má v obou komorách.

Fronta na očkování ve Vídni • Autor: Profimedia
Fronta na očkování ve Vídni • Autor: Profimedia

Rakousko vypadá ve svém záměru nejodhodlaněji v celé Evropy, jeho postup je bedlivě sledován jako případný vzor pro jiné státy. Povinné očkování pro starší občany chystá Itálie a Řecko, podobná věc se zvažuje také v Německu. Nový kancléř Olaf Scholz povinné očkování podpořil, ale část koaliční FDP je proti, a tak šéf vlády zdůrazňuje, že nejde o vládní stanovisko, nýbrž o jeho osobní postoj.

Vyhláška o povinném očkování pro lidi nad 60 let a pro vybrané profese, sepsaná ještě za Babišovy vlády, je stále platná i v Česku, s účinností od března. Fialova vláda slíbila odstranit věkovou hranici, o povinnosti pro lékaře nebo policisty se zatím debatuje a jasno má být během února podle vývoje pandemie. Mezi profesními sdruženími je však proti vyhlášce silný odpor, navíc skupina senátorů se chystá normu napadnout u soudu, její životnost tedy není moc jistá.

Rakouský kancléř Nehammer převzal vládu a vedení lidovecké strany loni v prosinci po náhlém pádu předchozího kancléře Sebastiana Kurze. Patřil k jeho blízkým spojencům, v Kurzově vládě zastával post ministra vnitra. Povinné očkování má v zemi řadu odpůrců, v sobotu proti němu ve Vídni demonstrovalo víc než 20 tisíc lidí. Odpor k povinnosti se stal v posledních měsících hlavním tématem opozičních Svobodných. Průzkumy veřejného mínění z konce loňského roku ale naznačovaly, že většina veřejnosti povinnost podporuje, což pomáhá pochopit, proč se nový šéf vlády do tak riskantního podniku pouští. V Rakousku je už také hodně lidí naočkováno: první dvě dávky má 74 % občanů (oproti 63 % v Česku) a skoro polovina země má i třetí dávku.

I když také v Rakousku berou mnozí povinné očkování jako nepřípustnou diktaturu státu, podle šéfa tamní vlády je to přesně naopak. „Očkování je nejlepší záruka, že jako společnost budeme znovu moci žít svobodně,“ uvedl v neděli s tím, že jde o „společné dobro“ a že „nejsme jedinci, kteří žijí odděleně jeden od druhého, ale jsme komunita“.

Povinnost může znamenat nejen politický, ale i právní problém. Podle Svobodných jde o zjevně protiústavní krok. Podle spolkové ministryně pro ústavní záležitosti Karoline Edtstadler, která nová opatření prezentovala spolu s kancléřem a ministrem zdravotnictví za Zelené, bude povinnost „bezesporu zásahem do základních práv, ale zásahem oprávněným,“ protože vakcinace je podle ní „nejspolehlivějším nástrojem v boji s pandemií“.

Povinné očkování už v Rakousku dříve platilo proti neštovicím, a to v letech 1948–1981, podle tehdejších zákonů za porušení předpisu hrozilo i 14denní vězení.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].