Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Ministr Petříček varoval dopisem kolegu Havlíčka, že Dukovany musí ještě schválit vláda

Panuje obava, že ministerstvo průmyslu chystá "fintu". Profitoval by z ní ruský Rosatom

Dukovanská elektrárna • Autor: Matěj Stránský
Dukovanská elektrárna • Autor: Matěj Stránský

Ministr zahraničí Tomáš Petříček se obává, že by jeho kolega, šéf průmyslu a dopravy a vicepremiér Karel Havlíček, mohl obejít vládu v případě jaderného tendru na rozšíření elektrárny Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který Petříček nedávno ministerstvu průmyslu adresoval a s nímž se měl možnost Respekt seznámit.

„Obracím se na vás s dotazem, kdy plánujete předložit vládě k odsouhlasení konečnou podobu tendru na dodavatele nového jaderného zdroje Dukovany 2. Objevují se názory, že vláda už nemusí o tendru na Dukovany 2 znovu jednat, neboť postačí dopis ministra průmyslu adresovaný společnosti ČEZ. Domnívám se, že takový postup by ohrozil nejen zdárný průběh tendru, ale i věrohodnost celé naší vlády. Jsem přesvědčený o tom, že další postup musí schválit vláda jako celek na svém řádném zasedání,“ stojí v dopise.

Část ministrů v čele s Petříčkem se obává, že ministerstvo průmyslu chce v zakázce, v níž hrají podstatnou roli bezpečnostní aspekty, obejít vládu a také doporučení bezpečnostních institucí, že by do soutěže neměli být pozváni ruští a čínští uchazeči. V téhle souvislosti se spekuluje, že nejvíce by na „Havlíčkově fintě“ vydělal ruský Rosatom, který preferuje prezident Miloš Zeman.

Onou fintou je právě přímé pověření ČEZ ze strany ministerstva průmyslu, aby zakázku vypsal bez dalšího projednání ve vládě, kde panuje rozpor v tom, kdo by se měl tendru účastnit. Ministr Havlíček by chtěl udržet Rosatom v soutěži a argumentuje, že to povede k tlaku na lepší cenové nabídky dalších uchazečů, někteří ministři to odmítají s odkazem zprávu tajných služeb, že ruská účast v tendru představuje bezpečnostní riziko.

Že by účast Rosatomu snížila cenu nabídek, nicméně rozporoval i vládní zmocněnec pro jádro Jaroslav Míl. Jak již upozornil Respekt a Aktuálně.cz, na dotaz opoziční poslankyně Heleny Langšádlové, zda bude mít vyloučení uchazečů z Ruska a také z Číny zásadní vliv na cenu, odpověděl, že nikoli.

„Na cenu projektu má zásadní vliv dostatek času na předložení závazných nabídek a dále celková organizace a kvalita přípravy a provedení výběrového řízení podle mezinárodně uznávaných a standardně aplikovaných postupů. Nedostatek časového prostoru povede - s ohledem na potřebu vytvoření si značných rezerv na straně dodavatele - k předložení závazných nabídek navýšených o desítky procent. Celkovou cenu projektu také zásadním způsobem ovlivňují náklady financování, které jsou na počtu účastníků nezávislé,“ uvedl Míl.

Jedním z důvodů, proč se Petříček nyní na Havlíčka obrátil, mělo být to, že začaly kolovat informace o snaze ministerstva průmyslu  skutečně v nejbližší době přímo pověřit ČEZ vypsáním tendru. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž Respektu řekl, že společnost žádný takový dokument dosud nedostala. Stejně tak ministr Havlíček odmítá, že by se už na ČEZ obrátil. „Nic takového ještě nemáme, žádný dopis není připraven,“ řekl Havlíček Respektu. Na otázku, zda takový postup zvažuje, ministr odpověděl, že „pojedeme přesně podle usnesení vlády z dubna, ještě před tím to projednáme koaličně“.

Usnesení vlády, na které se ministr odvolává, počítá s tím, že ministerstvo průmyslu nemůže v zakázce udělat další krok, dokud nebude mít minimálně od ministerstva vnitra kladné stanovisko týkající se zohlednění bezpečnostních zájmů státu v celé zakázce. Server iRozhlas loni v listopadu upozornil, že tajné služby, ministerstvo zahraničí a vnitra měly v tomto směru k soutěži řadu připomínek.

„Za optimální a jediný skutečně bezpečný postup pro zajištění bezpečnostních zájmů státu v souladu s dokumenty schválenými vládou považuje pracovní skupina neoslovit v tendru uchazeče identifikované ve vládních dokumentech jako rizikové. Tento postup pracovní skupina doporučuje,“ píše se v dokumentu, na který upozornil iRozhlas. Skupina složená z bezpečnostních expertů vznesla řadu konkrétních připomínek.

„Na všem ještě pracujeme,“ říká bez bližšího upřesnění ministr Havlíček, zda již došlo k vypořádání všech námitek a vnitro průmyslu kladné stanovisko vydalo. Kdyby k tomu mělo dojít, není jasné. Teprve poté by zřejmě mohlo ministerstvo průmyslu oslovit napřímo ČEZ, aby soutěž vypsal. Část členů kabinetu ale i tak trvá na tom, že další postup v zakázce – tedy i její vypsání – musí odsouhlasit vláda jako celek.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].