Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Maďarské univerzity čeká skvělá budoucnost. Dohlédne na to Viktor Orbán

Školy přešly do rukou nadací, v jejichž čele jsou však členové Fideszu

Protesty proti zákazu Středoevropské univerzity v Budapešti; ilustrační foto • Autor: Profimedia, TEMP EPA
Protesty proti zákazu Středoevropské univerzity v Budapešti; ilustrační foto • Autor: Profimedia, TEMP EPA

Maďarský stát přišel o skoro všechny své univerzity. Parlament v úterý odhlasoval dlouho připravovaný zákon, který doposud státní univerzity předává do rukou nadací a jejich správních rad. Nad změnou fungování maďarských univerzit, které nepatří mezi světovou ani evropskou špičku (ty nejlepší se umísťují v druhé pětistovce světových žebříčků), se vede debata už dvacet let. Fidesz premiéra Viktora Orbána debatu ukončil a změny dotáhl. Na papíře se mohou univerzity těšit na slibnou a zajímavou budoucnost. V praxi možná přišly o zbytek svých svobod, veřejnost o majetek - a v rukou je má aktuálně vládnoucí strana.

V maďarském vysokém školství došlo skutečně k epochální změně. Univerzity dostávaly peníze každoročně ze státního rozpočtu a výše příspěvku závisela na počtu studentů a odučeném kurikulu. Tohle končí. Odteď jsou to nestátní instituce a financování zajišťují jejich nadace. Do nich stát vložil majetek univerzit a od státu dostaly návdavek, s nímž mohou nakládat dle libosti a financovat jím svůj provoz - především akcie státních firem.

Univerzity mohou svobodně rozhodovat o platech svých učitelů a finanční kontrakty se státem (třeba na podporu výzkumu) budou uzavírat na více let, což je pro finanční rozvahu vždy lepší. Jinými slovy - zbavily se spousty byrokratických břemen, a pokud budou se svým majetkem nakládat chytře, budou mít i dost peněz na rozvoj.

Ovšem jsou to změny, které provádí státostrana Fidesz, velmistr rychlé a efektivní likvidace i ovládání veřejných institucí. V tomto případě je podle kritiků z akademické sféry i opozice hlavním problémem složení a pravomoci správních rad. V debatách o novém zákoně Fidesz ujišťoval univerzity, že správní rady budou zajišťovat čistě provoz a nebudou se plést do vnitrouniverzitních rozhodnutí. Jak popisuje nezávislý server 444.hu, ještě v roce 2018 vláda poněkud vágně slibovala, že univerzity budou rozhodovat i o jejich složení.

Starosta Budapešti Gergely Karácsony, vpravo • Autor: Zoltan Balogh, MII/AP
Starosta Budapešti Gergely Karácsony, vpravo • Autor: Zoltan Balogh, MII/AP

Schválená verze zákona a zkušenosti z několika univerzit, které v uplynulých letech fungovaly jako pokusné baňky nového zákona, ale mluví jinak. Správní rady jmenuje vláda, a tedy Fidesz, a je takřka jisté, že je ovládnou její zástupci. A protože členy správní rady budou v budoucnu vybírat členové správní rady, kontinuita zůstane zachována. Je to příklad jako z učebnice Fideszu: podobný manévr převedl v řadě jiných veřejných institucí.

Hlavami správních rad maďarských univerzit jsou tak nově vrcholní politici Fideszu, členové vlády a vlivnější poslanci. Argument vlády zní, že když univerzity nepřestávají být veřejnými institucemi, veřejný dohled musí vykonávat zvolená moc.  Zkušenosti ze tří univerzit, kde byl nový model zkoušen, říkají, že radní válcují akademické senáty a univerzitní orgány, které nakonec nemají žádný vliv nad klíčovými rozhodnutími.

Maďarská opozice to pojmenovává jednoznačně: vládní strana zprivatizovala ohromné univerzitní a státní majetky, o intelektuálních a kulturních hodnotách nemluvě, a vložila je do rukou svým straníkům. Podle opozice je to příprava na prohru ve volbách, které se budou konat přesně za rok.

Zvlášť když zákon stanoví, že univerzitní model je možné v budoucnu změnit jen ústavní většinou. Na tu opozice těžko dosáhne, ačkoliv síly vládního i protivládního bloku jsou velmi vyrovnané, budapešťský primátor Gergely Karácsony má v nejbližších týdnech či dnech oznámit kandidaturu na premiéra.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].