Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Kdo dostane ventilátor? Systém je na hraně, bude to na lékařích, říká nový pokyn

Nelze objektivně zajistit dodržování existujících norem, píše šéf nemocničního dispečinku

Ilustrační foto • Autor: Milan Jaroš
Ilustrační foto • Autor: Milan Jaroš

Třetí vlna koronaviru dospěla do situace, kdy je nemocniční síť oficiálně na hranici svých možností. Od pondělí na to existuje oficiální stanovisko vydané výborem zdejších anesteziologů, v jehož závěru je i obecný pokyn pro lékaře a nemocnice, jak postupovat v případě zahlcení. Nemocnice mají přechod do takového stavu ohlásit krajským úřadům. Volba, komu v případě nouze péči dát a komu ji případně odepřít, je podle stanoviska na lékařích.

„Funkční kapacita většiny zdravotnických zařízení poskytujících akutní lůžkovou péči je v ČR současnosti naplněna. Hlavním důvodem je nedostatek zdravotnického personálu. Z důvodu zajištění zdravotní péče pro maximální možný počet pacientů a z důvodu vysoké nemocnosti či jiné odůvodněné nepřítomnosti kvalifikovaných zdravotnických pracovníků nelze objektivně zajistit dodržování existujících norem na personální vybavení pracovišť,“ stojí v dokumentu vydaném v pondělí jako stanovisko řídícího výboru České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzívní medicíny.

Dvoustránkový dokument je podepsaný předsedou výboru Vladimírem Černým, který zároveň pro ministerstvo zdravotnictví vede dispečink intenzívní péče zřízený loni kvůli hlídání kapacit na celostátní úrovni a případnému přeposílání pacientů mezi nemocnicemi nebo kraji.

„Ve většině nemocnic“ lze podle dokumentu nynější situaci popsat jako „nedostatek vzácných zdrojů“. To vede ke stavu, kdy „je nezbytné snížení obvyklých standardů“. Dokument má čtyři odstavce, z toho nejobsáhlejší pasáž je věnována argumentaci, že s ohledem na ztížené okolnosti nemocnice dál plní povinnost poskytovat péči podle pojmu „de lege artis“, tedy nejlepší možnou.

Na takovou mají pacienti coby plátci zdravotního pojištění nárok, smyslem dokumentu je tedy patrně snaha dát českému zdravotnictví oporu v tom, že v případě stížností na zhoršenou péči bude možné nynější stav právně ustát.

Počet lidí hospitalizovaných s nemocí covid-19 tento týden překročil hranici sedmi tisíc, což je zhruba o 60 procent nad úrovní o Vánocích. V listopadu vrchol činil 8161 případů, ale v některých regionech je situace už nyní horší než v druhé vlně. Výsledkem jsou vysoké přírůstky nově zemřelých, za prvních 11 dnů nového roku jich bylo 1618.

Podle dispečinku nemocnic měly jednotky intenzívní péče v pondělí volnou kapacitu na 19 procent lůžek, situace se  však v různých krajích liší. Například nemocnice v Trutnově v pondělí neměla ani jedno volné lůžko. V počtu nových případů koronaviru je nyní Česko (v přepočtu na hlavu) druhé nejhorší na světě za Irskem, v počtu nových úmrtí na covid druhé za Lichtenštejnskem.

Aktuální dostupnost intenzivní péče by Pavel Kroulík on Scribd

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].