Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Schäuble: Potřebujeme posílit evropské instituce

Rozhovor s německým ministrem financí o záchraně eurozóny a euroskeptických náladách

Wolfgang Schäuble • Autor: Milan Jaroš
Wolfgang Schäuble • Autor: Milan Jaroš

Spoře zařízená kancelář s jedním moderním obrazem a běžným sektorovým nábytkem. Úřadovna jednoho z nejmocnějších politiků současné Evropy, německého šéfa státní pokladny Wolfganga Schäubleho, působí poměrně civilním dojmem a je k nerozeznání od dalších dvou tisíc sto v nekonečném labyrintu chodeb německého ministerstva financí. Sám Schäuble, který ve své kariéře zažil tolik pádů a vzestupů jako nikdo další v evropské politice, jako by byl pro tuto místnost zrozen: neokázale vystupující uměřený muž, který si jde sice zdvořile, ale rázně za svým cílem. 

Říkáte, že ani po krizi se nemůžeme přestat se snižováním dluhů a potřebujeme další strukturální reformy. Které konkrétně by měla Evropa přijmout?

V Německu musíme klást větší důraz na investiční výdaje, jiné členské státy se musejí více spolehnout na reformy pracovního trhu. Španělsko dosáhlo velkého hospodářského úspěchu, protože provedlo strukturální reformy pracovního trhu. Jiné státy to ještě neudělaly a protesty proti tomu, aby změny byly přijaty, jsou opravdu velké, ale musejí je prostě udělat. Naopak některé státy musejí zlepšit funkčnost a integritu justice a státní správy.

Striktně se zasazuje o rozpočtovou disciplínu. Za což jste zároveň například britským tiskem hodně kritizován s tím, že tato politika celkově zpomaluje oživení v Unii. S tím je spojen i další problém. Na pomalejší růst a horší ekonomické zázemí může část populace reagovat příklonem k populistickým stranám. Ve Francii je na vzestupu Národní fronta Marine Le Penové. V několika doplňujících volbách v Německu teď narostla podpora pro donedávna marginální Alternativu pro Německo, která se ostře vymezuje vůči Evropské unii.

Německo zastává názor, že za své dluhy si může každý sám, a nehodlá na této národní mantře nic měnit. (Wolfgang Schäuble) • Autor: ČTK, AP
Německo zastává názor, že za své dluhy si může každý sám, a nehodlá na této národní mantře nic měnit. (Wolfgang Schäuble) • Autor: ČTK, AP

To, o čem mluvíte, nemá s finanční politikou nic společného. Alternativa pro Německo je čistě populisticky-demagogická strana, která získala v některých spolkových zemích deset procent hlasů jen díky nízké volební účasti. Alternativa demagogicky těží z pocitu křivdy, který vyvolává v lidech moderní vývoj ve společnosti. Na počátku to bylo euro a jeho zavedení, to už ale není teď tak palčivé téma, tak přišli s tématem xenofobie. Nejvíce hlasů dostala tato strana při volbách v Sasku v sousedství České republiky na základě tvrzení, že otevřené hranice s vaší zemí a Polskem zvyšují kriminalitu v těchto regionech.

Faktem je, že Alternativa pro Německo jde kontinuálně vzhůru i díky vymezování se vůči Evropě. Křesťanští demokraté jsou oproti Alternativě pro Německo naopak výrazně proevropští. Nebudete teď vůči Evropské unii z obavy z přesunu voličů k Alternativě pro Německo také více vyhranění?
Ne, bude tomu zcela naopak. Alternativa začala lidem samozřejmě tvrdit, že Německo platí příliš mnoho za jiné státy v Evropě. To byla výzva proti solidaritě v Evropě. Toho už ale téměř zanechali, neboť s tím příliš neuspěli. Nyní apelují na potřebu vnitřní bezpečnosti. Odpovědí zůstává: musíme brát vážně to, co chtějí říct voliči těchto stran, ale nesmíme jim dát za pravdu. Je jen pár procent těch, kteří zastávají tyto xenofobní názory. Buďte bez obav. Většina Němců nebude takovou politiku nikdy následovat.

Co jste se z krize naučil? A může sama Evropská unie z krize něco získat?
Z krizí se člověk vždy něco naučí. Jsem přesvědčen o tom, že krize v Evropě posune evropskou integraci vpřed. Ani Česká republika, ani Německo, ba ani Francie nemohou samy o sobě dostatečně zodpovědně přispět k vývoji globální politiky. To může udělat jen Evropa jako celek. My potřebujeme společná evropská rozhodnutí. K tomu potřebujeme posílit evropské instituce, což znamená přesunout část kompetencí z národního rozhodování na celoevropské.

titulka kindle • Autor: Respekt
titulka kindle • Autor: Respekt

Co dělá Německo tak úspěšné? Je problém závislost na exportu? Nevedou tamní úspěchy k premiantství a někdy až k povýšenému chování? Na jaké inovace by měla Evropa vsadit? Může se konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem ještě více rozrůst? Jak si ministr vysvětluje rozdílný přístup Česka a Německa sankcím? Je k nyní k Rusku kritičtější? A jak vidí dál svoji kariéru? 

Celý rozhovor s německým ministrem financí najdete v novém vydání Respektu 40/2014, které vychází v pondělí 29. září (digitálně je nové číslo dostupné již v neděli po poledni pro čtečky Amazon KindleiPad/iPhone, tablety Android a v audioverzi).

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].