Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Princezna, která se nevdala

Od narození středověké šlechtičny Anežky České uplynulo osm století. Příběh její osobní vzpoury se dnes vynořuje v nečekaných souvislostech.

Anežčino odhodlání mezi ženami posílilo módní trend dávat se na duchovní dráhu. • Autor: Milan Jaroš
Anežčino odhodlání mezi ženami posílilo módní trend dávat se na duchovní dráhu. • Autor: Milan Jaroš

Byla chladná podzimní sobota a v Česku se právě dávaly do pohybu ledy, na jejichž uvolnění by si ještě před dvěma týdny nikdo nevsadil. Komunistický režim se nezadržitelně rozpadal a 800 tisíc lidí, kteří přišli 25. listopadu 1989 vyjádřit podporu změnám na pražskou Letnou, se na závěr shromáždění modlilo pod vedením katolického kněze a disidenta Václava Malého otčenáš. Mnozí poprvé – a zřejmě také naposledy – v životě. V ten samý den tehdejší Československá televize, formálně ještě ovládaná komunisty, přenášela poprvé ve své historii slavnostní mši odehrávající se v katedrále svatého Víta. Tehdejší primas český František Tomášek zde společně se sedmi tisíci věřícími oslavoval nedávné svatořečení výjimečné středověké šlechtičny – Anežky České. Čeští a moravští katolíci o její svatořečení usilovali dlouhých 700 let.

Došlo k němu ale až v listopadu roku 1989, čímž se pozoruhodným způsobem propojil polozapomenutý symbol reprezentující charismatickou středověkou duchovní postavu s nejžhavějšími politickými událostmi. A naplnilo se dávné barokní proroctví, že „až bude Anežka svatořečena, nastanou v Čechách lepší časy“. Souběh obou událostí není třeba hned vykládat jako zázrak. Jisté však je, že Anežka Přemyslovna se ve své době snažila o to samé, o co šlo nejprve disidentům, a potom vlastně všem: překonat krizi své doby a probudit nový způsob žití, který by dával větší smysl. I Anežka, od jejíhož pravděpodobného narození si letos připomínáme 800 let, se snažila vymanit z limitů své doby a najít pro sebe i ostatní víc svobody. Její pokus sice nebyl tak jednoznačně úspěšný jako pád komunistické totality o stovky let později, přesto tento příklad mnozí prožívali jako zázrak. Život po zázračném roce 1989 pochopitelně nabral poněkud přízemnější polohu a z dnešního pohledu se tehdejší euforie může jevit jako ne zcela pochopitelná. Právě proto ale stojí za to si příběh Anežky České připomenout: jak ten středověký, tak jeho návrat v listopadu 1989.

Celý profil Anežky České čtěte v novém čísle Respektu, které vyjde v pondělí 28. 11.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].