0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Wiki3. 12. 20062 minuty

Proč by v Česku (ne)měla stát část americké protiraketové základny?

Zapojte se a sepište sami argumenty pro a proti základně. Text je součástí experimentu WikiKomentář. Co je to WikiKomentář?

Spojené státy oficiálně potvrdily zájem vybudovat v Česku radar systému protiraketové obrany. Má Česko žádost povolit, nebo je rozumnější ji odmítnout?

Sami můžete snadno sepsat své argumenty pro nebo proti. Zapojte se. Výsledný text může kdokoli vylepšit nebo rozšířit. Text je součástí experimentu WikiKomentář. Co je to WikiKomentář?

Čtenáři Respektu se mohou zapojit do ojedinělého experimentu. Na webu wikikomentar.respekt.cz mohou vylepšit či přepsat vybraný komentář. Zapojit se může snadno kdokoli.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

WikiKomentář (neboli wikitorial) je komentář, který může kdokoli vylepšit. Termín prvně použil americký deník Los Angeles Times. Dne 17. června 2005 nabídl svým čtenářům k editaci komentář War and Consequences (o válce v Iráku) a vyzval čtenáře, ať se pokusí text přetvořit. Sama redakce to považovala za experiment, který buď zkrachuje, nebo bude zrodem nové formy žurnalistiky.

Pokus skončil fiaskem. Za dva dny byl projekt uzavřen kvůli vandalství skupinky uživatelů. Tím však debata nad wikitorialy nekončí. Podle některých názorů projekt zkrachoval, poněvadž na stránku nikdo nedohlížel, podle dalších nebyl vybrán vhodný text.

S wiki (systém umožňující snadno psát a hromadně editovat text) později pracovala i další média jako Wired nebo Argus Leader. Chtějí tak vyzkoušet, jak srovnat vztah mezi médiem a jeho čtenářem a jak čtenáře zapojit do debaty.

Nyní se do drobného experimentu pouštíRespekt. Do pokusu se může kdokoli zapojit. Každý čtenář se může přihlásit, kliknout na tlačítko editovat a vybraný komentář z tištěného Respektu vylepšít. Zapomněl autor na nějaký argument? Dopište ho do článku, jako by byl váš. Je nějaký příklad slabý? Použijte lepší. Text není třeba komentovat, rovnou ho vylepšeme.

Související odkazy:


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].