0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Vidlemi12. 12. 20123 minuty

Peake, statní vojáci a připomínka Romana Janouška

Na konci vládní rošády bude Karolína Peake ministryní obrany • Autor: Milan Jaroš

Zvládne Karolína Peake ministerstvo obrany? Nezničí ji statní vojáci, jak to odhaduje prezident Klaus? Neutáhnou ji na vařené nudli zbrojaři a další dodavatelé armády? Na první otázku odpověď spíš ano, na druhou rázné ne a na třetí – je to ve hvězdách, ale armáda nemá peníze na žádné velké investice, snad kromě stíhaček, ale to bude rozhodovat vláda.

Zvládnout ministerstvo obrany dnes především znamená zajistit takový rozpočet, aby armáda zůstala tím, co má v názvu, a nestala se formální bojeneschopnou ozdobou státu. Přes velmi dobrou práci, kterou odvedl na rezortu předchůdce současné ministryně Alexandr Vondra, má Peake proti němu jednu výhodu. Miroslav Kalousek jako správce financí držel Vondru – „nepřítele“ řady tuzemských zbrojních překupníků, včetně Richarda Hávy – pod krkem díky případu ProMoPro. Pokud bude Peake trochu odvážná, ukáže Kalouskovi, že je „jednička“, a řekne si o finanční přídavek. Vojáci jí dodají argumenty a Peake by pak mohla skončit s pověstí ženy, která zachránila bojeschopnost armády.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Statní vojáci budou mít k ženě v čele ministerstva respekt. Zaprvé to mají v krvi, generálové a plukovníci žijí léta v hierarchickém systému, který jim velí plnit rozkazy a úkoly. To dělají, ať je ministrem kdokoli. A takový Jaroslav Tvrdík, Vlasta Parkanová nebo Vladimír Vetchý (pro neinformované, někdejší ministři obrany) vzbuzovali u civilů minimální respekt, ale jak připomíná pan Patizon, u statných vojáků si respekt získali. Přesně řečeno, vojáci dělali, co jim bylo přikázáno, a debatovali v rámci slušnosti. A upřímně řečeno, mají respekt i ke Klausovi, přes jeho diletantská slova o armádě.

Se zbrojaři a překupníky to bude horší, Peake už samozřejmě nezmění dobrý zákon, který vyřadil soukromé zbrojaře z řad prostředníků armádních obchodů. Nicméně, jsou jich tu – zbrojařů – pořád desítky. Těch, kteří obchodují s armádou napřímo, dodávají třeba masky, boty, náboje… Karolína Peake pochází přece jen z líhně Víta Bárty, skupiny, pro niž byla vrcholná politika především příležitostí k dobrému byznysu. Pan Patizon si nemyslí, že by Karolínu Peake v posledních letech v tomto ohledu nějak změnila její práce na protikorupční agendě. Obává se, že si nakonec s ministrem Kalouskem porozumí více, než bude pro obranyschopnost této země záhodno.

Na závěr jen drobné připomenutí Romana Janouška. Státní zástupkyně včera oznámila, že po všech znaleckých posudcích a svědectvích bude Janoušek stíhán za sražení ženy svým luxusním vozem jako za úmyslný trestný čin a že mu hrozí stále až deset let vězení. Zatím dobrá zpráva, samozřejmě neznáme přesně okolnosti „nehody“ a nejsme s panem Patizonem očití svědci. Ale vyšetřování zatím evidentně neovlivnily ani Janouškovy známosti, ani peníze a ani odškodné, které slíbil vyplatit oběti. A pořád není vyloučeno, že jeho čin může být překvalifikován na pokus o vraždu.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].